Uczciwość czyli najważniejsza cecha lidera

Cechy dobrego lidera

Gdybyś zapytał mnie o to jakie są cechy dobrego lidera to powiedziałbym, że w grę wchodzi zaangażowanie, pasja, empatia, uczciwość i integralność. Dobre umiejętności komunikacyjne i zdolności decyzyjne również odgrywają istotną rolę w sukcesie i porażce lidera. Wreszcie, innowacyjność i kreatywne myślenie, a także futurystyczna wizja to kilka kluczowych cech, które wyróżniają dobrego lidera.

Read More

Wyzwania First Time Managera

Wyzwania, przed którymi stają nowi menadżerowie oraz wskazówki, jak im sprostać.

Skuteczna komunikacja z pracownikami

Budowanie efektywnej komunikacji z pracownikami da Ci mocne podstawy do pełnienia nowej roli menedżera.

Sposób, w jaki mówimy - i sposób, w jaki słuchamy - odgrywa istotną rolę we współpracy i pracy zespołowej. Nie tylko to, że jakość komunikacji w Twoim zespole wpływa na poziom zaufania i wrażliwości, które są niezbędne dla kreatywności i innowacyjności.

Jako nowy menedżer, ważne jest, abyś zrozumiał dynamikę komunikacji w swoim zespole, abyś mógł zoptymalizować swoje mocne strony i znaleźć sposoby poprawy słabszych obszarów. Każdy zespół jest inny, a poznanie stylów komunikacji, które najlepiej sprawdzają się w zespole, naprawdę wzmocni sposób współpracy.

Read More

Słuchanie empatyczne, słuchanie aktywne, słuchanie otwarte - chcesz być dobrym szefem to słuchaj

Słuchanie empatyczne, słuchanie aktywne, słuchanie otwarte - chcesz być dobrym szefem to słuchaj. Jeśli chcesz być dobrym szefem, słuchaj. Komunikacja była jest i będzie fundamentem ludzkich relacji. W dzisiejszym, opanowanym przez media społecznościowe świecie, w którym coraz więcej pośpiechu i stresu umiejętność słuchania kogoś stała się rzadkim darem. Jest swego rodzaju prezentem, który może pomóc rozwiązywać konflikty i problemy, poprawiać zrozumienie i relacje. W pracy skutkuje mniejszą ilością błędów, właściwym zarządzaniem czasem, zwiększona lojalnością pracowników. W domu z kolei pomaga rozwijać zaradne, samodzielne dzieci, które są w stanie rozwiązywać problemy życiowe. Zarówno kariery jak i relacje budowane są poprzez słuchanie.

Read More

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Niska pewność siebie to nie życiowy wyrok. Pewności siebie można się nauczyć, ćwiczyć ją i dojść w tym do mistrzostwa – tak jak każdą inną umiejętność.

Ludzie pewni siebie są podziwiani przez innych. Wzbudzają ich zaufanie. Częściej stawiają czoła swoim obawom i są skłonni do podejmowania ryzyka. Wiedzą, że niezależnie od przeszkód jakie pojawią się na ich drodze są w stanie je pokonać lub ominąć. Ludzie pewni siebie mają skłonności do postrzegania swego życia w pozytywnym świetle nawet jeśli rzeczy nie idą zbyt dobrze. Zazwyczaj są zadowoleni i czują do siebie szacunek.

Czy nie było by wspaniale posiadać taką pewność siebie każdego dnia?

Sprowadza się to do jednego prostego pytania: Jeśli sam nie wierzysz w samego siebie to jak możesz tego oczekiwać od kogoś innego? 

 Wypróbuj niektóre z wskazówek wymienionych poniżej. Nie wystarczy tylko je przeczytać a realizację ich odłożyć w czasie. Naprawdę zacznij ćwiczyć je codziennie poczynając od dzisiaj. Być może najpierw będziesz musiał udawać, że jesteś pewny siebie ale w końcu zaczniesz czuć, że rośnie w tobie fundament pewności siebie. Z czasem i w miarę praktyki (to zjawisko nie nastąpi z dnia na dzień) ty też możesz stać się osobą pewną siebie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. 

Jak być pewnym siebie porada nr 1. Trzymaj się z dala od negatywności i doprowadzaj do pozytywności.

 To czas by naprawdę ocenić swój wewnętrzny krąg w tym przyjaciół i rodzinę. Jest to trudne zadanie ale nadszedł czas by poważnie rozważyć odsunięcie tych osób które cię dołują i niszczą twoje zaufanie do siebie. Nawet tymczasowa przerwa od obecności wiecznie pesymistycznie nastawionej do życia osoby, która zaraża swym pesymizmem może mieć ogromne znaczenie i pomóc ci poczynić postępy w kierunku większej pewności siebie.

Read More

Udzielanie informacji zwrotnej. Jak udzielić konstruktywnego feedbacku

Udzielanie informacji zwrotnej nie należy do łatwych zadań lidera. Jak udzielać konstruktywnego feedbacku tak aby poprawić relację z pracownikiem? Poniżej kilka zasad.

Udzielanie informacji zwrotnej zasada 1. Udzielaj więcej uwag pozytywnych niż negatywnych.

 Organizacje cechujące się wysoką wydajnością pracy udzielają mniej więcej pięć razy więcej pozytywnych wypowiedzi (wyrażających wsparcie, docenienie, zachętę) niż negatywnych (wyrażających krytykę, dezaprobatę, sprzeciw). Jest tak ponieważ złe emocje są silniejsze od dobrych; nasze mózgi skupiają się bardziej  na negatywnych uwagach z opiniami zwrotnymi niż na tych pozytywnych. (Wiesz o tym jeśli kiedykolwiek jedna nieprzyjemna rozmowa popsuła Ci humor na cały dzień). Jak wskazują badania, pozytywna komunikacja koreluje ze znacznie większym zaangażowaniem pracowników. Możesz zgłaszać uwagi twym pracownikom, nawet udzielać im krytyki lub konfrontować się z nimi ale chcesz robić to w kontekście pozytywnym. Właśnie wtedy ujrzysz najlepsze rezultaty i utrzymasz morale i zaangażowanie.  

 Udzielanie informacji zwrotnej zasada 2. Skupiaj się na przekazywaniu mocnych stron  drugiej osoby, jej unikalnego wkładu i wykazywaniu najlepszych cech.

 Tradycyjnie mamy tendencję do przekazywania pracownikom uwag krytycznych. Jednak skupiając się na ich słabościach tworzymy jedynie poczucie niskiej wartości. Przez skupienie się na ich mocnych stronach tworzymy stabilnego emocjonalnie pracownika. Bądź tak konkretny odnośnie uwag pozytywnych jak negatywnych. Zazwyczaj przechodzimy nad pozytywnymi stronami wspominając o nich krótko, zaś potem rozwodzimy się dużo bardziej szczegółowo nad uwagami krytycznymi. Pamiętaj by do pozytywnych uwag dodawać konkretne przykłady.

Udzielanie informacji zwrotnej zasada 3. Podkreśl współpracę i podobieństwa.

 Staraj się zachować obiektywizm gdy mówisz o jakimś negatywnym wydarzeniu. Opisz problematyczną sytuację zamiast ją oceniać; określ obiektywnie konsekwencje lub związane z tym twoje osobiste odczucia zamiast obwiniać i zasugeruj akceptowalne alternatywy  zamiast kłócić się o to kto ma rację lub kto jest winny.

Read More

Jak przestać unikać trudnych rozmów z pracownikami?

Jak przestać unikać trudnych rozmów z pracownikami?

Powszechnym przykładem unikania trudnych rozmów, o którym często słyszę od swoich klientów jest kierownik, który nie udziela pracownikom krytycznych uwag. Pracownik zrobił coś złego lub jakość jego pracy jest zdecydowanie poniżej normy ale z jakiegoś powodu kierownik nie może lub nie daje pracownikowi uwag z informacjami zwrotnymi, których ten potrzebuje by się poprawić.

Jest to klasyczny przykład “unikacza” - człowieka unikającego konfliktów i kosztów emocjonlanych z nimi związanych. “Unikaczem” jest ktoś, kto często  nie wypowiada się i nie zajmuje się sytuacją, którą należy się zająć po to by nie ponosić kosztów, głównie emocjonalnych. Czasami “unikacz” wysyła wiadomość mailową lub smsa nawet jeśli wie, że jest to ten rodzaj komunikacji, który powinien odbywać się twarzą w twarz.

 Trudne rozmowy z pracownikami są wpisane w prowadzenie biznesu czy bycie menedżerem, a unikanie ich może zaszkodzić naszym relacjom, karierze i interesom. Jeśli jesteś gotowy przestać unikać trudnych rozmów, to tutaj znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci zmienić punkt widzenia, a także kluczowe kroki które powinieneś podjąć by ominąć wszystko co powoduje, że unikasz trudnej rozmowy z pracownikiem.

 Jeśli chcesz skutecznie radzić sobie z trudnymi rozmowami z pracownikami po to by utrzymywać pozytywne, produktywne relacje to zapraszam Cię do udziału udziału w moich warsztatach:

Radzenie sobie z trudnymi rozmowami dla właścicieli firm i menadżerów

Read More

 Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

1. Zrozum co naprawdę oznacza lojalność pracowników

Lojalność pracownika jest ogólnym pojęciem określającym pewne emocje, które sprawiają, że pracownicy czują się związani z ich obecnym pracodawcą i rzadziej kuszą ich oferty konkurencji. Aby zwiększyć lojalność pracowników, musisz zwiększyć natężenie pozytywnych i zmniejszyć natężenie negatywnych emocji, która pracownicy odczuwają gdy rozważają decyzję o pozostaniu lub odejściu.

2. Oferuj konkurencyjne i sprawiedliwe wynagrodzenie

Pracownicy oczekują, że będą zarabiać tyle, ile mogliby zarobić wykonując to samo zadanie gdzieś indziej i czują się niedoceniani, gdy płaci im się mniej. Oczekują również, że będziesz im płacił tak samo jak ich kolegom, którzy wykonują tę samą pracę, niezależnie od tego, czy są lepsi w negocjowaniu wynagrodzeń.

3. Zatrudniaj więcej ludzi z polecenia

Jak ujął to autor bestsellerów Bob Burg ("The Go-Giver"): "Ludzie będą współpracować z tymi, których znają, których lubią i którym ufają (a w rezultacie będą ich też polecać innym)". Prostym sposobem na zagwarantowanie lojalności pracowników i stabilnej relacji pomiędzy nimi jest ustanowienie programu rekomendacji pracowniczej – dzięki temu będą oni mieli dodatkową zachętę żeby polecać swoich znajomych.

4. Daj pracownikom większą kontrolę

Pięćdziesiąt lat temu kluczowa dla zarządzania była koncepcja "delegata". Dwadzieścia pięć lat temu kluczowe było "upodmiotowienie". Dzisiaj takim pojęciem jest "zaangażowanie". Wszystkie trzy wymienione koncepty oznaczają zasadniczo to samo: menedżerowie powinni zrzec się części swojej władzy na rzecz pracowników. Firmy, które zatrudniają pracowników "zaangażowanych" – tj. takich, którzy sami podejmują decyzje, a nie tylko wykonują polecenia – mają około 30% niższy wskaźnik rotacji. Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie zaangażowania i lojalności pracowników jest danie im dużo wolnej ręki.

Read More

Czym charakteryzują się najlepsi szefowie?

Czym charakteryzują się najlepsi szefowie?

1. Najlepsi szefowie ustalają priorytety

Kiedy starasz się skupiać  na wszystkim to nie skupiasz się na niczym. Bystry szef to rozumie i zdaje sobie sprawę, że brak koncentracji może łatwo doprowadzić do zboczenia z obranej drogi.  Brak priorytetu oznacza, że zespół nie zmierza razem we właściwym kierunku.

W ciągu jednego dnia wiele rzeczy będzie rywalizować o zwrócenie Twojej uwagi ale Ty przed podjęciem decyzji jak spożytkować czas musisz najpierw dowiedzieć się co jest najbardziej warte Twojego czasu.

Gdy już rozpoznasz swe priorytety to inne drobniejsze sprawy staną się coraz mniej ważne. Niektóre działania będą musiały wylecieć z twego harmonogramu ponieważ nauczysz się mówić „Nie, to nie jest w tej chwili dla mnie priorytetem”.  I co ważne, ten stan rzeczy jest w porządku.

2. Najlepsi szefowie ustawiają sobie agresywne cele.

Łatwo jest pozwolić na to, aby to wydarzenia dnia decydowały o tym jak spędzisz swój czas – i zanim się zorientujesz mija już cały dzień a Ty nie zdziałałeś niczego wartościowego. Ale ludzie, którzy potrafią efektywnie zarządzają swoim czasem ustalają cele, które zamierzają osiągnąć – i trzymają się ich.

Dobrzy szefowie mogą nie mieć rozkładu dnia zaplanowanego co do minuty. Ale mają ogólny plan jak spędzą dany dzień zanim ten dzień się rozpocznie. Pozwalają aby ten plan determinował przebieg ich dnia a potem dokonują stopniowego postępu w osiąganiu swoich celów (a ostatecznie przyszłego sukcesu).

Więc spisz swoje cele a następnie pilnuj się by je osiągnąć. Jeśli nie osiągniesz wszystkiego co sobie założyłeś to się nie katuj lecz skup się na swoich celach dnia następnego.

Read More

Przywództwo międzykulturowe - na jakie wyzwania mogą natrafić menedżerowie pracujący na styku wielu kultur?

Tysiące menedżerów stoi przed wyzwaniem stworzenia takich struktur i metod przywództwa w organizacji w obliczu wielokulturowości by były one efektywne i przyniosły wymierne korzyści dla firmy.  Przywództwo międzykulturowe koncentruje się przede wszystkim na sprawnym przewodzeniu zróżnicowanym kulturowo zasobom ludzkim, a także na wykorzystaniu ich jako środka uzyskania przewagi konkurencyjnej. Głównym zadaniem przywództwa międzykulturowego w globalizującym się środowisku jest facylitacja i prowadzenie synergicznej komunikacji pomiędzy pracownikami reprezentującymi odmienne wartości, poglądy i normy kulturowe. Komunikacja ta niezbędna jest do poprawnego transferu umiejętności i wiedzy niezbędnych do funkcjonowania na zróżnicowanej kulturowo arenie biznesu międzynarodowego.

Zainteresowanie przywództwom międzykulturowym przypadło na lata 60. Zauważono wtedy, że kultura kształtuje zachowania związane z realizacją zadań stawianych liderom. Zmiany, które szczególnie silnie wpłynęły na rozwój zarzadzania międzykulturowego to m.in. upadek realnego socjalizmu w wielu krajach, postępująca integracja Wspólnot Europejskich, ekspansja krajów Azji Południowo-Wschodniej, a przede wszystkim rozwój korporacji transnarodowych. Rozwój korporacji transnarodowych w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nabrał tempa, a ich znaczenie nieustannie rośnie, co głównie spowodowane jest rosnącą siłą finansową przedsiębiorstw oraz ich znaczącym wpływem na gospodarki poszczególnych państw jak i na gospodarkę globalną. W roku 1970 na globalnym rynku działało około 7000 korpora­cji określanych mianem wielonarodowych i ponadnarodowych. Znajdowały się one  jedynie na obszarze 14 najlepiej rozwiniętych państw. Obecnie liczba korporacji przekroczyła 100 000, a liczba ich spółek córek zbliża się powoli do 1 000 000.

Read More

Jak rozwiązywać problemy? 6 kroków skutecznego rozwiązywanie problemów

Każda organizacja jest zbiorem różnych osobowości, umiejętności oraz talentów, a Twoi ludzie nie zawsze będą się zgadzali z Tobą w każdej kwestii.

Jako przywódca po prostu musisz liczyć się z tym, że na problem będą patrzyli inaczej. Co zrobić jednak by te różnice przerodzić w coś konstruktywnego? 

Po pierwsze zadbaj o przejrzystą i szczerą komunikację. Rozwiązywanie problemów wymaga klarownej komunikacji, w której wszystkie obawy oraz perspektywy są wzięte pod uwagę. Zbyt dużo razy widziałem, jak trudno może być zidentyfikować sedno sprawy w środowisku, w którym nikt ze sobą otwarcie nie rozmawia.

Po drugie warto pamiętać o tym, że mimo, iż każdy problem jest inny – to strategie i metody wykorzystywane podczas ich rozwiązywania mogą być metodyczne i skupiać się na kilku krokach. Tylko dzięki temu można uniknąć ciągłego kryzysu i pochopnych decyzji. Być może słyszałeś, jak Twoi koledzy lub pracownicy mówili „zbyt szybko to rozwiązaliśmy”, “skupiliśmy się nie na tym elemencie, na którym trzeba było” lub „rozwiązaliśmy nie ten problem”.

Zobaczmy więc jak można poprowadzić pracowników przez proces rozwiązywania problemów – z dobrze wyznaczonym planem i celami. Poniżej sześć kroków, które mogą usystematyzować proces rozwiązywania problemów.

1.     Zdefiniuj problem

Pierwszym dużym krokiem jest zdefiniowanie problemu – tylko wtedy można znaleźć rozwiązanie. Możliwe jest, że wiesz, że coś w firmie jest nie tak, ale nie wiesz co. W tym kroku chcesz więc znaleźć źródło problemu, by móc usunąć je i upewnić się, że problem nie wróci.

Pytania, które warto zadać w tek części procesu

Co się dzieje?

Jakie są objawy?

Gdzie jest źródło?

Z czego wynika problem?

Jakie będą skutki jeśli nie rozwiążemy problemu?

Dlaczego problem się pojawił?

Read More

Wystąpienia publiczne – kilka porad o tym jak pracować z audytorium

Prezentacja handlowa – kilka porad o tym jak pracować z audytorium

 Nigdy nie mów „z biegu”

 Nigdy nie powinno się zaczynać przemawiać „w biegu” - takie zachowanie zawsze komunikuje odbiorcom odrobinę niepewności i strachu.

Najlepiej postąpić przeciwnie – najpierw zajmij miejsce, z którego będziesz prowadził prezentację. Następnie weź  głęboki oddech, poczekaj kilka sekund i dopiero zacznij. Takie działanie może wydawać się Tobie długie i nudne, a osobie która je wykonuje może wydawać się nieco dziwne ale odbiorcy interpretują je jako oznakę pewności siebie i panowania nad sytuacją.

Nawiązuj kontakt wzrokowy z pojedynczymi osobami a nie z całą widownią

Wodzenie wzrokiem jest twoim najgorszym wrogiem. Może ci się wydawać, że wyglądasz jakbyś patrzył na wszystkich, ale w istocie dystansuje cię to od audytorium.

Nie bądź „człowiekiem od wykresów i cytatów”

Ile razy to wszyscy widzieliśmy. Nie zaśmiecaj prezentacji handlowej statystykami ze stron internetowych i cytatami  cudzych prac. Można oczywiście wesprzeć swoje wystąpienie jakimś wykresem czy cytatem w razie potrzeby, ale przede wszystkim skup się na emocjach. Zaangażuj widownię emocjonalnie.

Edukuj

Wybitni mówcy mają zawsze coś do zakomunikowania w odniesieniu do ich produktów, usług czy marek. Są misjonarzami, uczącymi swoich odbiorców czegoś nowego o danej branży, często przywołując nieznane powszechnie fakty. Ludzie ci czytują mnóstwo książek, tekstów publicystycznych i artykułów naukowych i naprawdę wiele rozmyślają na temat szerszej perspektywy w jakiej funkcjonują ich firmy. Bądź nauczycielem i kształć swoją odbiorców, ucząc ich wciąż czegoś nowego.

Read More

Planowanie rozwoju w roli lidera

Planowanie rozwoju w roli lidera

Kontynuuj swoją edukację i poszerzaj wiedzę

Najważniejszym elementem na drodze do przywództwa jest przejęcie inicjatywy i kontynuacja edukacji. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się kontynuować studia wyższe, rozpocząć program MBA , czy też skoncentrujesz się na niezależnym rozwoju zawodowym, na pewno dodasz więcej narzędzi do swojego zestawu technik zarządzania i staniesz się lepszym atutem dla swojej firmy.

Poważnie weź na siebie odpowiedzialność i znajdź mentora

Istnieje wiele cech, które wykazują prawdziwi liderzy, ale być może jedną z najważniejszych jest odpowiedzialność. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, czego się od Ciebie oczekuje w twojej roli.

Kolejną ogromną częścią odpowiedzialności jest możliwość przyznania się do błędu lub popełnienia błędu; mówi to raczej o wielkości charakteru niż o braku umiejętności lub wiedzy.

Read More

Jak wyglądać na pewnego siebie?

Jak wyglądać na pewnego siebie?

Mawia się, że jeden obraz mówi więcej, niż tysiąc słów. Wyobraź więc sobie siebie z perspektywy innej osoby np.  klienta lub szefa wchodzącego do sali konferencyjnej. Jak wyglądasz? Co sygnalizujesz? Co mówią Twoje oczy, dłonie i ramiona? Czego można się o Tobie dowiedzieć nawet zanim cokolwiek powiesz? Myślisz czasem o tym? Powinieneś.

Pewność siebie jest kluczem do sukcesu w bardzo wielu obszarach naszego życia. Ludzie pewni siebie wyróżniają się w pracy i w swoich grupach społecznych Badania wykazują, że osoby bardziej pewne siebie osiągają większe sukcesy, niż ich mniej pewni siebie koledzy.

1. Asertywna postawa

Chcesz wyglądać na bardziej pewnego siebie? Istotna jest tu Twoja postawa. Stój pewnie, rozkładając ciężar ciała równomiernie na obie stopy, które rozstawiasz na szerokość swoich ramion. Wyprostuj się a same ramiona przesuń odrobinę do tyłu – naturalnie nie za dużo. I pamiętaj, by zwracać się przodem do rozmówcy.

Unikaj „posłusznych postaw”, a więc zakładania nogi na nogę oraz przekładania całej wagi na jedną nogę.

Głowa do góry

Ludzie pewni siebie zawsze patrzą przed siebie – nigdy na stół, ziemię czy stopy. Powinieneś  zawsze udawać, że Twoja głowa jest uwiązana na sznurku, który ciągnie ją w górę.

Jeśli siedzisz…

Gdy siedzisz na krześle, usiądź wygodnie i oprzyj się o tył krzesła – nie siedź nerwowo pochylony do przodu. Możesz położyć ręce na kolanach lub, jeśli próbujesz się zrelaksować, założyć je za głowę.

Trzymaj dolną część ciała nieruchomo, z obiema stopami przystawionymi do podłogi lub lekko założonymi na siebie.

Read More

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

W zasadzie wszystkie zadania przywódców obracają się wokół komunikacji i rozwiązywania problemów. Są te istotne, z którymi uporanie się decyduje o „być lub nie być" organizacji,  częściej rozwiązywanie problemów sprowadza się głównie do radzenia sobie z trudnymi ludźmi, ich korporacyjnym bełkotem, autopromocją, manipulacyjnym zachowaniem, spiskami i zawistnością. Naturalnie konkurencja jest dużym źródłem problemów, szczególnie, gdy przekona do siebie naszego lojalnego klienta, zbuduje nową relację handlową czy wyda nowy produkt, stworzy nową markę lub obierze nową strategię. Potencjalne fuzje i zakupy nie dają nam spokoju i również świetnie odciągają nas od istniejących już problemów poprzez tworzenie nowych.

Podejmowanie dobrej decyzji zaczyna się od odpowiedniej analizy sytuacji. W świecie teoretycznym nazywa się to „zbieraniem informacji”. Następnie nadchodzi „analiza informacji”, po czym pora na „podjęcie decyzji” oraz „wprowadzenie decyzji w życie”. Taki linearny obraz podejmowania decyzji jest jednak śmiesznie nieprawdziwy.

W prawdziwym świecie, rzeczy tak po prostu nie działają. Zazwyczaj nie da się zacząć od faktów – zaczyna się od opinii. Nieco czasu zajmuje przejście od opinii do faktów, nie zawsze jest to możliwe, w każdej organizacji jakieś informacje będą celowo ukrywane  Co więcej, zbieranie informacji, odpowiednia analiza i podejmowanie decyzji to nakładające się na siebie elementy. Nie ważne jak skomplikowany stanie się proces, analiza jest jednak bardzo, bardzo, bardzo ważna. Zadawanie wielu trafnych pytań jest tutaj kluczem do dobrych wyników.

Read More

Lekcje przywództwa Franka Underwooda - cel uświęca środki

Drogi czytelniku jeśli nie jesteś w stanie oddzielić Kevina S. od Franka U., aktora od bohatera, ktorego gra - nie jestem pewien czy jest to tekst dla Ciebie. A jeśli potrafisz -zapraszam do lektury. 

Główny bohater serialu House of Cards - Frank Underwood to polityk bezwzględny, pnący się do celu dosłownie po trupach. 

Mimo swojej bezwzględności Frank jest piekielnie skuteczny. A w biznesie podobnie jak w polityce skuteczność to słowo klucz. Mawia się, że zwycięzców się nie osądza. Coś w tym jest.

Underwood wie jak zarządzać ludźmi, genialnie negocjuje i przekonuje. Kiedy trzeba wie jak postraszyć i jak zmotywować. Można go lubić lub nie. Z pewnością można się od tego bohatera wiele nauczyć. Nie znaczy to jednak, że nie popełnia błędów.  

Do obiegu weszło już słowo „underwoodism” oznaczające mądrości czy też rady tego fikcyjnego polityka.

Poniżej lista moich ulubionych „underwoodyzmów”,  które mogą służyć jako dobre rady dla wielu z nas zarówno w obszarze negocjacji, budowania zespołu, prezentowania siebie, radzenia sobie z konfliktem czy też planowania kariery.

Lekcja przywództwa nr 1. "Brak pewności siebie mnie nudzi"

Pewność siebie w biznesie jest absolutnie kluczowa. Jeśli sam nie wierzysz w siebie jak chcesz aby inni w Ciebie uwierzyli. Jak mają uwierzyć w Twoja firmę, Twój produkt, usługę, jeśli Ty sam w nie nie wierzysz.

Read More

Zatrudnianie klonów i inne oznaki nieudolnego przywództwa i błędów w zarządzaniu

Błąd w zarządzaniu nr 1 - Zatrudnianie klonów

Co jest jednoznaczną oznaką nieskutecznego zarządzania, o której należy pamiętać? Przede wszystkim nastawienie typu „będzie po mojemu albo w ogóle”. Po co pracować dla kogoś, kto za każdym razem wybiera swoje pomysły i nawet nie zastanawia się nad cudzymi? Co więcej, lider, który po prostu zatrudnia „klony” czyli osoby do niego podobne,  nie podchodzi poważnie do problemu różnorodności i trudnych punktów widzenia. Takie podejście w olbrzymim stopniu ogranicza potencjał organizacji.

Błąd w zarządzaniu nr 2 –Słabe poczucie empatii

Przywódcy muszą wiedzieć jak ważne jest dla nich „bycie w czyjejś skórze”. Jeśli osoba pretendująca do roli lidera nie będzie w stanie spojrzeć na problem z kilku perspektyw, oczyma różnych ludzi, nigdy nie stanie się  naprawdę skutecznym przywódcą.

Błąd w zarządzaniu nr 3 – Strach przed zmianami

Najlepsi przywódcy lubią zmiany. Chętnie i łatwo przystosowują się do nowych wyzwań. Widzą zmiany jako szansę na zysk w czasach permanentnej transformacji. Przyjmują świeże pomysły od zespołów i rozumieją potrzebę rotacji kadr. Jeśli pracowałeś z kimś, kto boi się zwalniać i zatrudniać, lub kto odrzuca nowe pomysły zdolnych ludzi, to miałeś okazję obserwować jedną z klasycznych oznak nieskutecznego przywództwa. Oczywiście, zmiana może z całą pewnością budzić lęk, ale to jest właśnie wyzwanie dla liderów - wziąć na siebie problem i znaleźć nowe rozwiązania.

Read More

Onboarding w sprzedaży – czyli jak pomóc Twoim nowym sprzedawcom maksymalizować Twój zysk

Onboarding w sprzedaży – czyli jak pomóc Twoim nowym sprzedawcom maksymalizować Twój zysk

Proces wdrażania pracownika na nowe miejsce pracy może przyjąć różne oblicza. Cel ten można zrealizować poprzez wiele różnych metod, m.in. rozmowy face-to-face, zasoby on-line, warsztaty, udostępnianie materiałów firmowych, spotkania z liderami itd.  W najgorszym z możliwych wydań, kompletnie nieprzygotowany pracownik zabiera „nowego” na wycieczkę po firmie. Wskutek czego przekazuje mu swój subiektywny punkt widzenia na szereg procesów, dzieli się swoimi animozjami, a czasem nawet odradza pracę w firmie i sugeruje lepsze przemyślenie decyzji. W najlepszym - świetnie zaprojektowany proces, którego sednem jest umożliwienie nowym sprzedawcom pozyskanie umiejętności, wiedzy organizacyjnej i wzorców zachowania, których potrzebują aby działać skutecznie.

Jeśli jesteś właścicielem firmy, która nie przybrała jeszcze kosmicznych rozmiarów, rozważ wdrożenie nowego sprzedawcy samemu, w większych firmach powinna się tym zajmować odpowiednio przygotowana do tego osoba, którą od czasu do czasu, na zasadzie „tajemniczego klienta” powinniśmy sprawdzić. Jej rola jest naprawdę bardzo, bardzo ważna.   

Pamiętajmy, że każdy krok może być dla nowego sprzedawcy potencjalnym doświadczeniem wdrażającym. Rozmowa o pracę, formularze rekrutacyjne, pierwszy dzień, pierwsze 90 dni, pierwsza ewaluacja- wszystkie te etapy mogą być dobrą okazją, aby organizacja upewniła i uświadomiła nowego sprzedawcę,  że dokonał właściwego wyboru akceptując tę ofertę pracy.

Gdy będziemy pomagać nowym sprzedawcom przyzwyczaić się do ich stanowiska i sposobu działania całego przedsiębiorstwa za pośrednictwem intencjonalnych programów wdrażających, będziemy mogli zaobserwować wiele krótko- i długoterminowych efektów.

Read More

Niańki, złote rączki i strażacy

Zadaniem przywódcy jest podtrzymywanie swoich ludzi na duchu. Zawsze. Liderzy muszą być nastawieni optymistycznie i wykazywać gotowość do działania. Mimo to, wielu menedżerów nie traktuje tego jako części swoich obowiązków. Widzą siebie raczej w roli nianiek, złotych rączek czy strażaków. Niańczą zatem dzieci, reperują usterki i gaszą pożary.  W obliczu zmian tego typu dysfunkcje ujawniają się z pełną siłą. Należy więc przewidywać reakcje swoich pracowników na różne sytuacje, wpisując je w szerszy zbiór prawidłowości działań ludzkich. Pracownicy najczęściej przechodzą przez cztery stadia cyklu, a zadaniem menedżera jest zawiadywanie tą wędrówką.

Cykl zmian:

1.      Sprzeciw: „nie wyniknie z tego nic dobrego”

2.      Zubożona świadomość: „nie mam ochoty się w to angażować”

3.      Eksploracja: „w jaki sposób mogę sprawić, że zmiana będzie dla mnie korzystna?”

4.      Akceptacja: „nauczyłem się w jaki sposób nowa sytuacja może być korzystna dla mnie i dla innych”

Czasami pierwsze trzy etapy rozciągają się na bardzo długi okres. Produktywność i morale , w miarę rosnącego oporu pracowników mogą w tym czasie pikować w dół. W naturze ludzkiej leży sprzeciw wobec zmiany. Jeśli jednak mam być dobrym liderem, muszę dogłębnie zrozumieć cykl zmian, aby jak najszybciej jak to możliwe doprowadzić moich ludzi do stadium czwartego – akceptacji. Oczekuję od nich całkowitego poparcia, aby zmiany zaowocowały dla mnie, dla nich i dla firmy.

Read More