Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

Lojalność pracownika

Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

Lojalność pracowników może być jednym z najbardziej nieuchwytnych pojęć w zarządzaniu. Jest to jedna z tych rzeczy, które są oczywiste, gdy istnieją, krystalicznie czyste, gdy nie istnieją, i niestety, prawie niemożliwe do określenia, gdy lądują gdzieś w szarej strefie. I jak na ironię, to właśnie tam większość pojęć i koncepcji wpada.

 "Po prostu nie wiem, czy ten pracownik jest lojalny" - powiedział Marcin, menedżer, którego niedawno poznałem.

 "Co oznacza dla ciebie słowo "lojalny"?" zapytałem. Kim są lojalni pracownicy. Jeśli nie są lojalni "Czy to znaczy, że będą kraść od firmy i sprzedawać tajemnice handlowe? Czy to znaczy, że pracownik mówi negatywnie o firmie lub zespole? Czy po prostu myślisz, że ta osoba przyjmie inną pracę, jeśli pojawi się taka możliwość?"

 Marcin uśmiechnął się, gdy zadawałem mu te pytania. Zdał sobie sprawę, że lojalność, lub jej brak, może być rozciągnięta na pozornie nieskończone spektrum.

 Z jakiegoś powodu niektórzy ludzie automatycznie stają się wobec nas lojalni, inni mogą próbować nas oszukać lub zdradzić, a zdecydowana większość pozostaje w tym szarym obszarze niepewności - nie wiemy, czy są wobec nas lojalni, ani w jakim stopniu.

 To jest lojalność na poziomie osobistym. Lojalność wobec organizacji to kolejna kwestia. Zwłaszcza na dzisiejszym rynku pracy. Coraz więcej firm zadaje sobie trudne pytania by znaleźć sposoby na zwiększenie lojalności wśród swoich pracowników. Ale oto dobra wiadomość: pracownicy czują się bardziej lojalni wobec organizacji, niż można by przypuszczać.

 Ostatnie badanie, które przeprowadziłem na próbie  1786 pracowników wykazało, że 78% pracowników odczuwa poczucie lojalności wobec swojego obecnego pracodawcy (informacje o firmie, klientach itp.). 57% ankietowanych stwierdziło również, że opuściliby swoją obecną firmę w celu uzyskania bardziej atrakcyjnej oferty.

Gdzie to wszystko pozostawia liderów takich jak Marcin, którzy kwestionują lojalność swoich pracowników? Oto kilka rad, które uzyskaliśmy dzięki naszym wieloletnim badaniom, rozmowom i liderom.

Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

1. Zrozum co naprawdę oznacza lojalność pracowników

Lojalność pracownika jest ogólnym pojęciem określającym pewne emocje, które sprawiają, że pracownicy czują się związani z ich obecnym pracodawcą i rzadziej kuszą ich oferty konkurencji. Aby zwiększyć lojalność pracowników, musisz zwiększyć natężenie pozytywnych i zmniejszyć natężenie negatywnych emocji, która pracownicy odczuwają gdy rozważają decyzję o pozostaniu lub odejściu.

Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

2. Oferuj konkurencyjne i sprawiedliwe wynagrodzenie

Pracownicy oczekują, że będą zarabiać tyle, ile mogliby zarobić wykonując to samo zadanie gdzieś indziej i czują się niedoceniani, gdy płaci im się mniej. Oczekują również, że będziesz im płacił tak samo jak ich kolegom, którzy wykonują tę samą pracę, niezależnie od tego, czy są lepsi w negocjowaniu wynagrodzeń.

3. Zatrudniaj więcej ludzi z polecenia

Jak ujął to autor bestsellerów Bob Burg ("The Go-Giver"): "Ludzie będą współpracować z tymi, których znają, których lubią i którym ufają (a w rezultacie będą ich też polecać innym)". Prostym sposobem na zagwarantowanie lojalności pracowników i stabilnej relacji pomiędzy nimi jest ustanowienie programu rekomendacji pracowniczej – dzięki temu będą oni mieli dodatkową zachętę żeby polecać swoich znajomych.

4. Daj pracownikom większą kontrolę

Pięćdziesiąt lat temu kluczowa dla zarządzania była koncepcja "delegata". Dwadzieścia pięć lat temu kluczowe było "upodmiotowienie". Dzisiaj takim pojęciem jest "zaangażowanie". Wszystkie trzy wymienione koncepty oznaczają zasadniczo to samo: menedżerowie powinni zrzec się części swojej władzy na rzecz pracowników. Firmy, które zatrudniają pracowników "zaangażowanych" – tj. takich, którzy sami podejmują decyzje, a nie tylko wykonują polecenia – mają około 30% niższy wskaźnik rotacji. Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie zaangażowania i lojalności pracowników jest danie im dużo wolnej ręki.

5. Usuń niepotrzebną niepewność

Nie ma wątpliwości, że dzisiejsze miejsce pracy zapewnia więcej niewiadomych niż w przeszłości. Gospodarka zmienia się szybko, a innowacje nieustannie zakłócają stabilne dotychczas rynki. Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych na University College London, wszechobecna niepewność tworzy stres, który może sprawić, że pracownicy będą zastanawiali się nad zamianą miejsca pracy. Podczas gdy żadna firma w pojedynkę nie jest w stanie stawić czoła dynamicznej, niestabilne gospodarce, można uczynić pracę bardziej przewidywalną, po prostu zapewniając pracownikom dostęp do informacji i ostrzegając ich o nadchodzących zmianach.

Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

6. Wyrzuć toksyczne jednostki

Jeśli firma toleruje osobników wpływających negatywnie na całe miejsce pracy, to pracownicy mogą nie poczuwać się do lojalności wobec niej. Toksyczni menedżerowie i współpracownicy znacznie zwiększają stres (a więc i prawdopodobieństwo złożenia wypowiedzenia), i to nawet wśród tych, którzy nie są bezpośrednimi ofiarami ich działań. Oczywistym rozwiązaniem jest przeniesienie lub wydalenie pracowników, którzy konsekwentnie wykazują się toksycznym i niekoleżeńskim zachowaniem i nie chcą zmienić swojej postawy i zachowania.

7. Dbaj o sprzyjającą narrację

Pracownicy chcą być dumni ze swojej pozycji i z miejsca pracy. Firmy dbające o wykreowanie pozytywnej narracji na swój temat łatwiej przyciągają i zatrzymują utalentowanych pracowników. Niestety, zbudowanie i podtrzymanie pozytywnej narracji, tak samo jak zbudowanie każdej innej komercyjnej marki, wymaga ogromnej ilości czasu, wysiłku i pieniędzy. Tutaj jednak nie ma drogi na skróty. Jeżeli jednak wykreujesz solidną pozytywną narrację, możesz z łatwością ją skapitalizować.

Dobrego dnia!

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!