Zatrudnianie klonów i inne oznaki nieudolnego przywództwa i błędów w zarządzaniu
Zatrudnianie klonów i inne oznaki nieudolnego przywództwa i błędów w zarządzaniu
Błąd w zarządzaniu nr 1 - Zatrudnianie klonów
Co jest jednoznaczną oznaką nieskutecznego zarządzania, o której należy pamiętać? Przede wszystkim nastawienie typu „będzie po mojemu albo w ogóle”. Po co pracować dla kogoś, kto za każdym razem wybiera swoje pomysły i nawet nie zastanawia się nad cudzymi? Co więcej, lider, który po prostu zatrudnia „klony” czyli osoby do niego podobne, nie podchodzi poważnie do problemu różnorodności i trudnych punktów widzenia. Takie podejście w olbrzymim stopniu ogranicza potencjał organizacji.
Błąd w zarządzaniu nr 2 –Słabe poczucie empatii
Przywódcy muszą wiedzieć jak ważne jest dla nich „bycie w czyjejś skórze”. Jeśli osoba pretendująca do roli lidera nie będzie w stanie spojrzeć na problem z kilku perspektyw, oczyma różnych ludzi, nigdy nie stanie się naprawdę skutecznym przywódcą.
Błąd w zarządzaniu nr 3 – Strach przed zmianami
Najlepsi przywódcy lubią zmiany. Chętnie i łatwo przystosowują się do nowych wyzwań. Widzą zmiany jako szansę na zysk w czasach permanentnej transformacji. Przyjmują świeże pomysły od zespołów i rozumieją potrzebę rotacji kadr. Jeśli pracowałeś z kimś, kto boi się zwalniać i zatrudniać, lub kto odrzuca nowe pomysły zdolnych ludzi, to miałeś okazję obserwować jedną z klasycznych oznak nieskutecznego przywództwa. Oczywiście, zmiana może z całą pewnością budzić lęk, ale to jest właśnie wyzwanie dla liderów - wziąć na siebie problem i znaleźć nowe rozwiązania.
Błąd w zarządzaniu nr 4 – Zbyt wiele kontroli
Nikt nie chce pracować z nadgorliwym menedżerem. Mikrozarządzanie zazwyczaj ma negatywny wpływ zarówno na produktywność jak i na relacje z podwładnym. Pozwól ludziom wykonywać swoją pracę, wdrażać własne pomysły i pozostaw otwarte kanały komunikacji dla zdrowych relacji pomiędzy pracownikami. Kultura organizacyjna firmy ewoluuje w pożądanym kierunku gdy przywódcy ufają swoim pracownikom i dają im swobodę działania.
Błąd w zarządzaniu nr 5 – brak konsekwencji
Wielcy liderzy współpracują, podejmują decyzje i postępują konsekwentnie. Kogoś, kto oferuje niespójne odpowiedzi na proste pytania lub często prezentuje niespójną postawę, może mieć negatywny wpływ na działania zespołu. Te drobne niekonsekwencje mogą się ujawniać na wiele sposobów, np. poprzez stosowanie różnych standardów wobec różnych pracowników, ignorowanie zobowiązań, a nawet wahania nastroju.B
Błąd w zarządzaniu nr 6 – Nieskuteczna ocena predyspozycji
Ta cecha może dotyczyć oceny i zrozumienia innych, a także oceny własnych granic i możliwości przez lidera. Liderzy z dobrze wykształconą samoświadomością mogą rozpoznać z czym sami mają problem, gdzie znajdują się ich słabe punkty i gdzie inni mogą im te braki odpowiednio zrekompensować. Budowanie głębokiego zrozumienia dla ludzkich predyspozycji przekłada się na mądre decyzje.
Błąd w zarządzaniu nr 7 – Zbyt szybkie uleganie
Jedną z kluczowych oznak nieskutecznego przywództwa jest brak wytrwałości w kontakcie z klientami i pracownikami. Lider musi umieć w razie potrzeby wyznaczyć granicę. Wszelkiego rodzaju roszczeniowe zachowanie może prowadzić do złych decyzji biznesowych. Liderzy muszą wiedzieć jak odmówić i kiedy pójść na kompromis.
Jakich jeszcze oznak nieskutecznego przywództwa doświadczyliście w swoich organizacjach? Chętnie poznam wasze opinie.
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!