Zarządzanie zespołem międzykulturowym - szkolenie warsztatowe
Jednym z głównych źródeł, z których można budować wartość dodaną w zespole są różnice istniejące pomiędzy ludźmi, wliczając w to różnice kulturowe.
Współpraca i zarządzanie międzykulturowymi zespołami to obecnie jedna z krytycznych kompetencji menedżerskich.
Aby dobrze poznać kulturę obcego kraju potrzebne są lata pracy. W dobie obecnego tempa pracy oraz rozwoju biznesu menedżer przewodzący wielokulturowej grupie nie ma szans na dogłębne poznanie każdej z kultur, z którą pracuje. Potrzebuje modeli, map i skrótów, które ułatwią mu skuteczne działanie w biznesie.
Szkolenie zarządzanie zespołem międzykulturowym wyposaży uczestników w narzędzia, które pomogą im sprawnie zarządzać i komunikować się z przedstawicielami innych kultur.
Korzyści
Dzięki realizacji programu uczestnicy:
Zwiększą skuteczność przewodzenia zespołom złożonych z przedstawicieli odmiennych kultur
Rozwiną umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz grupowej w kontakcie z przedstawicielami różnych kręgów kulturowych
Zwiększą skuteczność perswazji na przedstawicieli innych kultur
Poznają uwarunkowania kształtujące inne kultury biznesu
Zrozumieją specyfikę komunikacji międzykulturowej w biznesie
Zaczną efektywniej rozwiązywać problemy i konflikty międzykulturowe
Dowiedzą się jak skutecznie prowadzić negocjacje międzykulturowe
Dowiedzą się jak przygotować i przeprowadzić skuteczną prezentację dla odmiennych kulturowo kręgów biznesowych
Program szkolenia zarządzanie zespołem międzykulturowym obejmie następujące bloki
1.Świadomość i inteligencja kulturowa w biznesie
W tym bloku uczestnik dowie się:
- jako rolę pełni m.in. świadomość i inteligencja kulturowa
- dowie się jak rozwijać inteligencję międzykulturową
- dowie się czym są zjawiska takie jak „cross-cultural code switching”; „innate global bias”, czym charakteryzuje się „global mind-set”
2.Kultura - wartości, normy i postawy
W tym bloku poznamy m.in.:
- wartości, normy i postawy stojące za zachowaniami przedstawicieli odmiennych kultur
- praktyczne ćwiczenia i formularze pozwolą nam zrozumieć jak kultura kształtuje i wpływa na: zachowania komunikacyjne, pracę w grupie, motywację itd.
3. Rola stereotypów kulturowych w biznesie
Stereotypy prowadzą do zmniejszenia wydajności, niezadowolenia klientów i zmniejszonych przychodów.
W tym bloku uczestnicy dowiedzą się:
- jaki pułapki niesie ze sobą posługiwanie się stereotypami
- jaki koszty ponosi z tego tytułu menedżer o organizacja
- w jaki sposób bronić się przed stereotypowaniem
Ten fragment warsztatów pozwala również na zerwanie ze stereotypowymi, utartymi schematami myślenia i rozwija kreatywne podejście do rozwiazywania problemów.
4. Podziały kultur biznesu
W tym bloku uczestnik dowie się w jaki sposób szybko i skutecznie wykorzystać wymiary kulturowe do profilowania zachowań partnerów biznesowych.
Jest to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i w ogromnym stopniu wpływa na skuteczność działań menedżera.
5. Międzykulturowe umiejętności komunikacyjne
Kultura wpływa na negocjacje na bardzo wielu płaszczyznach i w bardzo wiele sposobów. Ten blok pozwoli zrozumieć uczestnikom jak różne systemy kulturowe prowadzą do powstawania odmiennych narodowych stylów komunikacji.
W tym bloku omówimy m.in.:
- pułapki komunikacyjne związane z odmiennymi normami kulturowymi,
- przeanalizujemy w jaki sposób kultura kształtuje komunikację werbalną
- przenalizujemy rolę języka w kontekście komunikacji międzykulturowej i przyjrzymy się pułapkom dotyczącym komunikacji niewerbalnej na styku kultur
- emocje w komunikacji międzykulturowej.
6.Rozwiązywanie konfliktów i negocjacje pomiędzy przedstawicielami odmiennych kultur
Dowiedzą się w jaki sposób kultura komplikuje i utrudnia proces negocjacji. Uczestnicy warsztatów nauczą się planowania negocjacji międzykulturowych, sporządzania strategii negocjacji i doboru odpowiednich taktyk w zależności o kultury partnerów, z którymi będą negocjować.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą, w jaki sposób kultura wpływa na dobór środków perswazji i nauczą się skutecznie opierać manipulacjom w trakcie trwania negocjacji. Staną się osobami, które będą mogły efektywnie wykorzystywać narzędzia perswazji i wywierać wpływ na partnerów biznesowych i współpracowników pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Uczestnicy zapoznają się z architekturą negocjacji międzynarodowych.
Poznają triki i tajniki negocjacji międzykulturowych. Ponadto dowiedzą się w jaki sposób rozwijać swoje umiejętności by stać się wytrawnym negocjatorem.
W tej części uczestnicy zapoznają się z unikatowymi wynikami badań międzynarodowych zestawiających polski styl negocjacji ze stylami wybranych krajów (nie są one dostępne na rynku).
W tym bloku omówimy m.in.:
- dynamika konfliktu międzykulturowego
- modele zarządzania konfliktem międzykulturowym
- style zarządzania konfliktem
- negocjacje międzykulturowe: charakterystyka i dynamika procesu
- profile negocjatorów z innych kultur
- profil polskiego negocjatora.
7. Prezentacje biznesowe w ujęciu międzykulturowym
Różnice kulturowe występujące na świecie i charakteryzujące różne grupy narodów mają istotny wpływ na sposób postrzegania świata i komunikowania się co naturalnie przekłada się na odmienne sposoby prowadzenia prezentacji.
Aby zwiększyć swoją skuteczność w tym obszarze należy posiąść umiejętność poprawnego stosowania narzędzi perswazyjnych i zmiany postawy drugiej strony.
8. Polacy w oczach innych kultur
9. Profile innych kultur
W trakcie trwanie szkolenia zapoznamy się z profile, wskazówki i strategiami komunikacji dla krajów takich jak m.in.: Chiny, Indie, USA, Niemcy, Kraje arabskie, Skandynawia i wiele innych
Charakter szkolenia zarządzanie zespołem międzykulturowym
Szkolenie ma charakter warsztatowy, jest bogato ilustrowane przykładami i case studies. Dzięki nim zrozumienie trudniejszych aspektów współpracy międzykulturowej, modeli czy wartości stanie się łatwe i przystępne – a przede wszystkim praktyczne podejście pozwoli długi czas zapamiętać omawiane przykłady.
Uczestnicy analizują studia przypadków i uczestniczą w symulacjach, rozwiązują quizy i testy. W zależności od omawianego zagadnienia, ćwiczenia prowadzone są indywidualnie, w parach, bądź w mniejszych lub większych grupach.
Uczestnicy w trakcie ćwiczeń, symulacji negocjacji i konfliktu oraz gier menedżerskich praktycznie przyswajają wiedzę i aktywnie angażują się w szkolenie.
Uczestnikom i prowadzącemu nieustannie towarzyszy swobodna dyskusja i wymiana opinii. W trakcie całego szkolenia trener przekazuje jego Uczestnikom informacje zwrotne (feedback). Pozwala to na wzmocnienie silnych stron każdej z osób uczestniczących i korektę postaw niepożądanych.
Kto prowadzi szkolenie ?
Poznajmy się!
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności komunikacyjnych, przywódczych i negocjacyjnych liderów organizacji. Mam za sobą ponad 10 000 godzin warsztatów, wykładów i szkoleń dla średniej i wyższej kadry menedżerskiej.
Jestem zawodowym negocjatorem i autorem 2 bestsellerowych książek:
Techniki negocjacji i wywierania wpływu (4. miejsce na liście bestsellerów OnePress)
Anatomia lidera (11. miejsce na liście bestsellerów OnePress))
Jestem absolwentem i a przez poand dekadę byłem wykładowcą amerykańskiej uczelni Clark University (clarku.edu)
Do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.
Serdecznie zapraszam Cię do wzięcia udziału w moich autorskich warsztatach. Będzie praktycznie, merytorycznie i oczywiście skutecznie .
Uważam, że o trenerze najlepiej świadczą jego klienci - proszę sprawdź kogo szkoliłem referencje
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat mojego doświadczenia zapraszam do lektury bio .
A jeśli chcesz poznać moją filozofię myślenia o negocjacjach, biznesie i przywództwie zapraszam do lektury moich książek.
Szkolenie realizuję również w formule online.
Zapraszam do kontaktu.