Coaching zespołowy
Coaching zespołowy
Bez przywództwa wszystkie zasoby biznesowe funkcjonują nieefektywnie. Przywództwo to główny czynnik, który sprawia, że wszystko działa płynnie i podąża w kierunku jednego celu.
Większość programów szkoleniowych w zakresie przywództwa nie zbliża się nawet do osiągnięcia tego, do czego zostały zaprojektowane, czyli rozwijania lepszych liderów. Słabe przeszkolenie jest przyczyną wielu niepowodzeń w rozwoju zestawu tych kompetencji. Potocznie uważa się, że proste szkolenia rozwiążą problemy przywódcze, niemniej jednak rzadko kiedy tak się dzieje.
Odpowiedzią powinien być coaching zespołowy.
Zamiast po prostu kolejnych szkoleń, liderzy powinni otrzymać spersonalizowany coaching zespołowy i rozwój kompetencji przywódczych. Środowisko zorientowane na coaching może zapewnić wiele praktycznych celów i może być spersonalizowane w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb lidera, zamiast tylko odhaczać kolejne punkty w harmonogramie szkolenia.
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad dekady zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych. Jestem autorem bestsellerowych książek a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 oraz Fortune 500 i najważniejsze instytucje państwowe.
Wszystkie moje usługi coachingowe dla liderów mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Jeśli wahasz się zapraszam do lektury poniższego tekstu, lekturę mojego bloga oraz moich książek, które najlepiej oddadzą moją filozofię myślenie o przywództwie.
Coaching zespołowy a rozwój umiejętności przywódczych
Zarządzanie organizacją to ciężka praca, a liderzy muszą znaleźć w tym wszystkim czas na rozwijanie swoich umiejętności przywódczych. Dobrzy przywódcy wiedzą jak iść z duchem czasu i nie sądzą, że szkolenie, które odbyli kilka lat temu wystarczy aby pozostać w czołówce.
Niezbędny jest nieustanny rozwój przywództwa, a coaching zespołowy stanowi idealne uzupełnienie szkoleń przywódczych. Coaching grupowy jest idealną składową program ciągłego rozwoju lidera, który rzuci wyzwanie liderowi i zapewni mu jasność umysłu, wiedzę i inspirację.
W jaki sposób coaching zespołowy może pomóc Twojej organizacji?
Coaching przywódczy jest kluczowym narzędziem wykorzystywanym w wielu programach rozwoju przywódczego.
Pomaga doświadczonym menedżerom w odkrywaniu istoty przywództwa i tego, jak prowadzić pracowników w stronę kluczowych celów biznesowych i wznieść na wyższy poziom swoje umiejętności jako lidera.
Duży nacisk kładę na pracę zespołową. Relacje z członkami zespołu, wspólne doświadczenia i interpersonalna uważność wpływają na skuteczność współpracy.
Coaching zespołowy w miejscu pracy zwiększa świadomość obecności zachowań i ich wpływu na dynamikę zespołu. Przygotowuje tym samym zespoły do bardziej efektywnej współpracy i wspólnego podejmowania złożonych wyzwań.
Kultura twojej organizacji jest silniejsza niż twoja strategia i bardziej trwała niż twoja wizja. To środowisko umacnia wydajność — lub ją osłabia. Mój pakiet rozwiązań w zakresie umiejętności coachingowych bierze za punkt wyjścia proste, ale znaczące założenia: lepsza kultura zaczyna się od lepszej komunikacji. Bez względu na wielkość twojej organizacji, mogę pomóc Ci zbudować umiejętności przywódcze, osiągnąć wyniki biznesowe i stworzyć kulturę informacji zwrotnej, tworząc tym samym trwałą zmianę organizacyjną na dużą skalę.
Kiedy lider dysponuje wiedzą techniczną i zasobami aby osiągnąć pożądany wynik, ale nie jest w stanie dokonać zmian, których potrzebuje lub oczekuje w miejscu pracy, wówczas więcej godzin szkoleń nie jest jedyną adekwatną odpowiedzią. Czasem liderzy potrzebują czegoś o wiele bardziej osobistego i angażującego: grupowego coachingu przywódczego.
Grupowy coaching przywódczy jest „dopasowany do zespołu” - jest to proces rozwoju liderów, który jest osiągany we współpracy z coachem. Coach pełni rolę sojusznika, który od samego początku wierzy, że zespół ma potencjał do osiągnięcia celu lub wyniku, który sobie wyznaczył.
Rolą coacha jest pomoc w usuwaniu przeszkód, które stoją na drodze zespołu w osiągnięciu jego celów. Osiąga się to poprzez uważne zadawanie pytań i dogłębne słuchanie. Coach wkracza w świat zespołu z którym pracuje, zachowując ostrożny dystans, dzięki czemu może stopniowo pomagać zespołowi w przezwyciężeniu wszystkiego, co stoi na drodze do osiągnięcia celu (przeszkody myślowe lub emocjonalne, takie jak przekonania, nawyki lub lęki). Poprzez zachęcanie do introspekcji i autorefleksji, coach pomaga zespołowi utorować drogę do sukcesu.
Przywództwo i uczenie się są nie do odseparowania – John F. Kennedy
Jak słusznie zauważa Kennedy, przywództwo i nauka idą w parze. Nie każdy jest liderem od urodzenia. Niektórzy muszą doskonalić i szlifować swoje umiejętności pracy na stanowisku kierowniczym. Mając dostęp do odpowiedniej ilości szkoleń i doświadczeń w branży, można stać się skutecznym liderem - kimś, kto może przewodzić zespołowi i inspirować go do ciężkiej pracy w celu wypracowania lepszych wyników.
Możemy słusznie przewidzieć, że obecna grupa pracowników wkrótce zostanie menedżerami firmy. Aby jednak mogli stać się doskonali w swoim fachu, należy już dziś położyć podwaliny pod skuteczne szkolenia z zakresu przywództwa.
Coaching zespołowy to jedna z najlepszych metod rozwoju, która pozwoli zespołom uwolnić pełny potencjał swoich możliwości.
Coaching to jedna z najlepszych metod dla liderów aby mogli uwolnić pełny potencjał zespołu. Chwile na tego rodzaju coaching zdarzają się każdego dnia, a liderzy mogą wykorzystać te momenty i przekształcić je w cenne doświadczenia edukacyjne. Według badań Gallupa tylko trzech na dziesięciu pracowników „zdecydowanie zgadza się, że w miejscu pracy jest obecny ktoś, kto wspiera ich rozwój”.
Coaching zespołowy może znacznie pozytywnie wpłynąć na zaangażowanie i produktywność pracowników. Minęły już czasy niejasnych corocznych przeglądów; pracownicy chcą w dzisiejszych czasach klarownej informacji zwrotnej, motywacji i wskazówek w czasie rzeczywistym, a coach pomoże skutecznie te rzeczy dostarczać.
Dobry coach zespołowy:
1. Motywuje pracowników i poprawia produktywność
Najczęstszym powodem, dla którego pracownicy opuszczają organizację, jest złe zarządzanie. Rozwijając umiejętności przywódcze, liderzy mogą nauczyć się zachęcać innych do wykonania pracy nie robiąc wrażenia nachalnych. Pracownicy wolą pracować z menedżerem, który ich zachęca i inspiruje. Posiadanie lidera zorientowanego na cele, ciężko pracującego aby doprowadzić organizację do celu, z pewnością zmotywuje innych pracowników i zmniejszy rotację.
2. Buduje zdrową kulturę pracy
Zdrowa kultura pracy polega na tym, że ludzie dążą do wspólnego osiągnięcia celów organizacji poprzez włożenie w ich realizację 100% swoich możliwości. Mówi się, że miejsce pracy cechuje się zdrową kulturą, gdy pracownicy chętnie tam każdego dnia. Takie środowisko jest możliwe tylko wtedy, gdy zespół kierowniczy pozwala na elastyczność i okazuje współczucie pracownikom w potrzebie.
3. Uczy dzielić się sukcesami
Pracownicy są powodem, dla którego twój biznes kwitnie, dlatego zespół kierowniczy musi zawsze pamiętać aby podziękować im za wykonaną pracę, dzięki której udało się osiągnąć sukces.
Dobry zespół kierowniczy zawsze musi pamiętać, aby informować ich o ważnych wydarzeniach w organizacji. Powinni dzielić się sukcesem z zespołem, ale muszą także wspierać pracowników w czasach kryzysu organizacyjnego. W ten sposób buduje się zaufanie wśród pracowników, a ci pozostaną w organizacji na dłużej.
Nawiąż ze mną współpracę, aby uzyskać coaching zespołowy skrojony na miarę. Zwiększ efektywność zespołu, zaspokój konkretne potrzeby i wypracuj pożądane wyniki.
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Jeśli wahasz się zapraszam do lektury poniższego tekstu, lekturę mojego bloga oraz moich książek, które najlepiej oddadzą moją filozofię myślenie o przywództwie.