Szkolenia dla project managerów
Szkolenia dla project managerów stają się biznesową koniecznością. Wymagania ciągle zmieniającego się rynku podkreślają bezwzględną potrzebę trwałego szkolenia project managerów, doskonalenia ich kompetencji miękkich i zwiększania skuteczności.
Internacjonalizacja, zmieniające się potrzeby klientów, silna konkurencja i zmiany technologiczne, a co za tym idzie niepewność i złożoność to wyjątkowe cechy środowiska, z którymi muszą się obecnie zmierzyć kierownicy projektów. Aby pozostać konkurencyjnym i rentownym, projekty muszą się dostosowywać do ciągłego wdrażania zmian.
Projekty ukończone na czas i w ramach budżetu są wynikiem efektywnego zarządzania projektami. Umiejętność negocjacji, skutecznej komunikacji, rozpoznawania ryzyka, przewidywania i unikania trudności oraz skutecznego planowania to umiejętności, których można się nauczyć i które można rozwijać.
Uczenie się jest kluczem do zarządzania projektem, ponieważ sukces projektu zależy w dużej mierze od dostosowania się do zmieniającego się środowiska projektu. Klucz do zmiany nie leży w indywidualnym uczeniu się, ale w uczeniu się grupy, która integruje projekt, co można by nazwać uczeniem się projektu.
Kto prowadzi szkolenia dla project managerów?
Poznajmy się
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.
Jestem autorem bestsellerowych książek: Techniki negocjacji i wywierania wpływu oraz Anatomia lidera a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.
Wszystkie moje szkolenia i sesje coachingowe mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie tradycyjnych indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Serdecznie zapraszam Cię do wzięcia udziału w moich autorskich warsztatach. Będzie praktycznie, merytorycznie i oczywiście skutecznie .
Uważam, że o trenerze najlepiej świadczą jego klienci - proszę sprawdź kogo szkoliłem referencje
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat mojego doświadczenia zapraszam do lektury bio .
A jeśli chcesz poznać moją filozofię myślenia o negocjacjach, biznesie i przywództwie zapraszam do lektury moich książek.
Moje szkolenia dla project managerów
Skontaktuj się ze mną aby poznać ofertę dla Ciebie lub Twojej firmy.
Szkolenie realizuję również w formule online. Zapraszam do kontaktu.
Komunikacja i współpraca z zespole
Przywództwo to komunikacja. Bycie liderem projektu to nie tylko doświadczenie. Lider musi potrafić przekazać swoją wizję, dzielić się wiedzą i motywować ludzi dookoła siebie. Muszą usłyszeć, zrozumieć i uwierzyć w to, co mówisz. Tylko wtedy zaczną za Tobą podążać i skutecznie ze sobą współpracować.
Wywieranie wpływu w biznesie
Aby być naprawdę skutecznym - zarówno w czasach dobrej koniunktury, jak i w czasach wielkich wyzwań - liderzy projektów muszą opanować umiejętność wywierania wpływu na partnerów biznesowych. Określiłbym "wywieranie wpływu na innych" jako jedną z najważniejszych umiejętności przywódczych potrzebnych w każdej roli. Bez umiejętności wywierania wpływu na innych, zdolność liderów do urzeczywistnienia tego, co sobie wymarzyli, pozostaje nieuchwytna, bo przecież nikt nie jest w stanie zrobić tego sam.
Komunikacja międzykulturowa
Szkolenie z komunikacji międzykulturowej pozwalają kierownikom projektów zdobyć wiedzę, dzięki której będą efektywnie komunikować się zarówno z partnerami biznesowymi jak i członkami własnej organizacji.
Sztuka prezentacji
Ludzie, którym sprzedajemy nasze pomysły i rozwiązania, to nie tylko klienci i partnerzy biznesowi, ale także współpracownicy i menedżerowie, z którymi bezpośrednio współpracujemy.
Poznaj narzędzia i technik zaprojektowane w celu wzmocnienia osobistego i autentycznego stylu prezentacji.
Autentyczne przywództwo
Zdobądź umiejętności potrzebne do angażowania, informowania i inspirowania innych jako autentyczny przywódca i popraw swoją zdolność do efektywnego komunikowania się jako menedżer projektu.
Negocjacje dla project managerów
Jedną z podstawowych cech przywódczych, którą powinien wykazać się lider projektu, aby zrealizować swoją misję, jest zdolność do umiejętnego negocjowania w środowisku międzynarodowym. Dobrzy liderzy rozumieją prawdziwą wartość umiejętności negocjacyjnych.
Trudne rozmowy
Kierownicy projektów mają wiele okazji do prowadzenia krytycznych rozmów. Mogą czuć się niekomfortowo poruszając delikatne tematy i zwracając uwagę na rzeczy, które wymagają zmiany, ponieważ mogą obawiać się zranienia uczuć lub przekroczenia granic. W tym szkoleniu, liderzy nauczą się, jak opanować sztukę planowania i uczestniczenia w rozmowach, które są trudne i niewygodne, niezależnie od tego, czy jesteś inicjatorem rozmowy, czy zostałeś do niej przez kogoś zaproszony.
Zarządzanie zespołem
Aby odnieść sukces, firmy potrzebują liderów projektów, którzy wnoszą nowe perspektywy, nowe myślenie i nowe pomysły - i którzy posiadają umiejętności i wiedzę, aby zarządzać w niepewnym świecie.
Zarządzanie zespołem wielokulturowym
Zarządzanie zróżnicowanymi kulturowo zespołami staje się codziennością biznesową. Rzeczywiście, w biznesie coraz częściej można spotkać ludzi z różnych kręgów kulturowych, których wartości są od siebie bardzo odmienne. W czasach globalizacji i rosnących kontaktów międzykulturowych, kompetencje międzykulturowe są bardzo użyteczną umiejętnością kierowników projektów.
First time manager
Początkujący menedżerowie, którzy stają w obliczu obowiązków i wyzwań, z którymi nigdy wcześniej nie mieli do czynienia, mogą czerpać ogromne korzyści ze specjalistycznego wsparcia w zakresie rozwoju.
Dlaczego szkolenia dla project managerów są tak ważne?
Obecny rynek pracy ewoluuje. Kierownicy projektów, podobnie jak wiele innych zawodów, będą potrzebowali nowych umiejętności, aby pozostać konkurencyjnymi.
Możliwość skorzystania ze szkoleń z zakresu zarządzania projektami ma znaczenie dla specjalistów ds. projektów. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że kultura, w której priorytetem są możliwości ciągłego rozwoju, jest ważnym kryterium przy poszukiwaniu pracy.
Niezależnie od tego, czy jest to inwestycja w certyfikat zarządzania projektami, czy budowanie specjalistycznej wiedzy poprzez krótki, niszowy kurs, teraz jest czas na zwiększenie swoich możliwości.
Szkolenia dla project managerów. Weź udział w tych szkoleniach, jeśli:
Pracujesz obecnie w środowisku projektowym
Rozważasz podjęcie pracy w zarządzaniu projektami
Chcesz poznać najlepsze praktyki zarządzania projektami
Chcesz dalej doskonalić swoje umiejętności i możliwości w zakresie zarządzania projektami
Skorzystasz z:
Nasze szkoleniowe z zakresu zarządzania projektami zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić Państwu know-how niezbędne do osiągnięcia sukcesu.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych szkoleń z zarządzania projektami!
Ćwiczenia i studia przypadków, które pozwolą Ci zastosować to, czego nauczysz się na zajęciach
Wykwalifikowani moderatorzy, którzy wnoszą wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami do kursu, który prowadzą
Jakie są najważniejsze umiejętności project managerów?
Umiejętności zarządzania projektami to niezbędne cechy i kompetencje, których potrzebujesz, aby odnieść sukces jako kierownik projektu.
Podczas gdy "kierownik projektu" wydaje się być dość prostą nazwą stanowiska, rola ta jest odpowiedzialna za znacznie więcej niż tylko utrzymywanie projektów na właściwym torze. Kierownik projektu musi:
Planować projekty od koncepcji do realizacji
Opracowywać harmonogramy
Oceniać ryzyko i szanse związane z projektem
Realizować każdą fazę cyklu życia projektu
Tworzyć, alokować i zarządzać budżetem
Komunikuj się z wszystkimi interesariuszami
Rozwiązywać problemy i stawiać czoła wyzwaniom
Dostarczać (i często utrzymywać) produkt końcowy lub usługę.
Brzmi to jak całkiem spora praca, prawda? Efektywne umiejętności zarządzania projektami mogą sprawić, że te obowiązki staną się choć trochę łatwiejsze.
Kluczowe umiejętności zarządzania projektami
Jakich umiejętności potrzebujesz, aby doprowadzić projekty do mety na czas i w ramach budżetu?
Choć ta lista niezbędnych umiejętności zarządzania projektami nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca, obejmuje ona podstawowe kompetencje.
Umiejętności miękkie kierownika projektu
Myślisz, że to nic więcej jak tylko fluff CV zarządzania projektami? Pomyśl jeszcze raz. Umiejętności miękkie naprawdę mają znaczenie.
Jedno z badań przeprowadzonych w 2016 roku wykazało, że 93% pracodawców twierdzi, że umiejętności miękkie są "istotnym" lub "bardzo ważnym" czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu. Przyjrzyjmy się kilku must-have umiejętności miękkich dla kierowników projektów.
1. Przywództwo
Kierownicy projektów są liderami projektów, a często również liderami zespołów. Są odpowiedzialni za ustalanie wizji zespołu i zapewnienie, że wszyscy są na pokładzie i zmotywowani do przeprowadzenia projektu przez każdą fazę.
Wymaga to uzyskania akceptacji ze strony kierownictwa i członków zespołu projektowego. Liderzy ci powinni również wyposażyć ludzi w czas, narzędzia i inne zasoby, których potrzebują do obsługi swoich list rzeczy do zrobienia.
2. Komunikacja
Na każdej liście umiejętności związanych z zarządzaniem projektami na pewno znajdzie się komunikacja. Dotyczy to zarówno komunikacji pisemnej, jak i werbalnej.
Kierownicy projektów muszą zapewnić, że członkowie zespołu i interesariusze są informowani o planie projektu, harmonogramie i budżecie oraz na bieżąco informowani o najnowszych wydarzeniach związanych z projektem.
3. Współpraca
Zwykle do ukończenia projektu potrzebna jest wioska. Zadaniem kierownika projektu jest zgromadzenie członków zespołu wokół wizji projektu, koordynacja zadań i zapewnienie, że wszyscy będą ze sobą efektywnie współpracować.
Aby tak się stało, kierownik projektu musi być wytrawnym współpracownikiem. Wiąże się to również z rozwiązywaniem konfliktów, ponieważ sporadyczne nieporozumienia związane z projektem są nieuniknione.
4. Zarządzanie czasem
Każdy kierownik projektu będzie miał wiele wymagań dotyczących swojego czasu - zwłaszcza, że pełni on rolę punktu kontaktowego dla tak wielu działów i członków zespołu.
Musi być w stanie zarządzać swoim własnym czasem oraz czasem i możliwościami wszystkich kluczowych uczestników projektu.
5. Organizacja
Terminy, zasoby, zależności między zadaniami - to wszystko wystarczy, by każdemu zakręciło się w głowie, ale kierownik projektu postrzega to jako satysfakcjonujące wyzwanie.
Najlepsi kierownicy projektów są wyjątkowo zorganizowani i potrafią śledzić wszystkie poruszające się elementy.
6. Rozwiązywanie problemów
Choć chciałbyś myśleć, że Twój projekt przebiegnie bez zakłóceń, na pewno pojawią się nieoczekiwane problemy.
Kierownicy projektów nie mogą się zniechęcać problemami. Zamiast tego muszą opracowywać rozwiązania, które pozwolą im utrzymać projekt w ruchu - nawet wtedy, gdy najlepiej ułożone plany legną w gruzach.
7. Zdolności adaptacyjne
Kierownicy projektów muszą być zdolni do adaptacji. Chociaż planowanie jest podstawową umiejętnością, nie mogą być tak sztywni w swoich strategiach, że wszystko rozpada się w momencie, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego.
Kierownicy projektów muszą szybko reagować, radzić sobie z problemami i znajdować sposoby na to, by projekt szedł do przodu.
Umiejętności techniczne kierownika projektu
Umiejętności techniczne (można je również usłyszeć pod nazwą umiejętności twardych) to bardziej namacalne i wymierne zdolności wymagane, by być skutecznym kierownikiem projektu.
1. Planowanie i prognozowanie
To oczywiste, ale właściwe zarządzanie projektem wymaga umiejętnego planowania. Może to być trudne, zwłaszcza że wielu kierowników projektów musi zgadywać na podstawie przypuszczeń co do harmonogramu i wymaganych zasobów.
W tym właśnie miejscu do gry wchodzi prognozowanie. Kierownicy projektów muszą wykorzystywać wszelkie informacje, jakie posiadają, aby dokonywać przewidywań i szacunków.
2. Zarządzanie ryzykiem
Każdy projekt jest obarczony ryzykiem. Być może jakiś zasób nie będzie dostępny, gdy będzie potrzebny, lub opóźnienie w zatwierdzeniu przez klienta spowoduje przesunięcie harmonogramu o kilka dni.
Kierownicy projektów są odpowiedzialni nie tylko za poruszanie się wokół ryzyka, ale także za jego przewidywanie, tak aby mogli starać się jak najlepiej go uniknąć.
3. Budżetowanie
Tylko 2,5% firm z powodzeniem realizuje wszystkie projekty, które biorą na siebie. Reszta przekracza harmonogram, budżet lub jedno i drugie.
Kierownicy projektów wiedzą, że istnieją ograniczenia finansowe, w ramach których muszą pracować, i wykorzystują swoje umiejętności budżetowania i zarządzania finansami, aby realizować zwycięskie projekty w ramach tych ograniczeń.
4. Śledzenie i monitorowanie
W zarządzaniu projektami nie chodzi tylko o ukończenie projektu - chodzi o to, aby projekt zakończył się sukcesem. Tak się nie stanie, jeśli kierownicy projektów nie będą trzymać ręki na pulsie.
Muszą oni wykorzystywać swoje umiejętności śledzenia i monitorowania wydajności, aby upewnić się, że projekty przebiegają zgodnie z planem i nadal wspierają szersze cele biznesowe. Jeśli nie? W razie potrzeby będą korygować kurs.
5. Metodologie zarządzania projektami
Od Agile do Waterfall, istnieje wiele metodologii i podejść do zarządzania projektami. Nakreślają one konkretne zasady nadzorowania i realizacji projektów.
Doświadczeni kierownicy projektów znają te metodologie i potrafią określić, które z nich najlepiej pasują do ich konkretnych zespołów i projektów.
6. Facylitacja spotkań
Spotkania rozpoczynające projekt, aktualizacje statusu, retrospektywy - w typowym procesie projektowym odbywa się wiele spotkań, z których większość prowadzona jest przez kierownika projektu.
Z tego powodu kierownik projektu musi posiadać umiejętności w zakresie facylitacji spotkań, w tym tworzenia agendy, dokumentowania notatek i śledzenia realizacji działań.
7. Wiedza merytoryczna
Kierownicy projektów pracują w różnych branżach, od budownictwa po IT i wszystko pomiędzy. Choć nie jest to absolutna konieczność, pomocne jest, aby kierownik projektu posiadał podstawową wiedzę na temat branży i rodzajów projektów, którymi zarządza.
Ten poziom wiedzy pomoże im dokładniej oszacować koszty, harmonogramy i wymagania dotyczące zasobów.
8. Oprogramowanie do zarządzania projektami
Najlepsi kierownicy projektów wiedzą lepiej, niż próbować koordynować wszystkie elementy projektu za pomocą pogmatwanych arkuszy kalkulacyjnych i list zadań.
Zamiast tego, są ekspertami w używaniu oprogramowania do zarządzania projektami, takiego jak Wrike, aby scentralizować komunikację, usprawnić współpracę i dopracować plany projektu.
Umiejętności twarde w zarządzaniu projektami dotyczą przede wszystkim kompetencji.
Twarde umiejętności zarządzania projektami odnoszą się do praktycznych zdolności technicznych: narzędzi, technik i metodologii, które możesz zastosować.
Umiejętności twarde można utożsamiać z wiedzą ekspercką na temat tego, jak obsługiwać maszynę lub sprawić, by dana rzecz działała technicznie. Potrafisz coś zrobić lub wykonać. Istnieją proste kroki, które należy wykonać, a rzecz działa.
Jeśli jesteś nowy w zarządzaniu projektami, twarde umiejętności są prawdopodobnie najłatwiejszymi rzeczami do nauczenia się.
Jeśli nie jesteś nowy w PM, upewnij się, że trenujesz rozwijanie tych podstawowych umiejętności zarządzania projektami, zanim przejdziesz do innych.