Szkolenia międzykulturowe | Szkolenia różnice kulturowe
Szkolenia międzykulturowe w dowolnej formule (online i stacjonarnie) o dowolnym czasie trwania, zaprojektowane dla Twojej firmy i Twoich potrzeb
Różnice kulturowe mogą utrudniać komunikację i budowanie relacji międzyludzkich. W świecie biznesu dzieje się tak codziennie - kiedy ludzie z różnych kultur wchodzą ze sobą w interakcje i oczekuje się od nich, że będą działać i podejmować decyzje jako zespół. Szkolenia międzykulturowe mają na celu rozwijanie świadomości interpersonalnej i są pożyteczne w sytuacjach, w których nie istnieją współdzielone ramy kulturowe zorientowane na promowanie jasnej komunikacji i budowanie lepszych relacji. Liderzy „świadomi kulturowo” mają wyraźną przewagę nad swoimi konkurentami.
Międzynarodowe firmy coraz częściej wymieniają kompetencje kulturowe jako podstawowe wymaganie w procesie rekrutacji. Dlaczego?
Ponieważ pracownicy kompetentni kulturowo, którzy rozumieją, jak radzić sobie z różnicami kulturowymi, są bardziej produktywni i odnoszą więcej sukcesów. Takie są fakty.
Szkolenie międzykulturowe przynosi wiele korzyści zarówno ich uczestnikom, jak i przedsiębiorstwom.
Uczestnikom szkoleń międzykulturowych pomagają one wiedzieć więcej o sobie, ponieważ uzyskują w ich toku kontakt z informacjami na temat ich własnej kultury, uprzedzeń, mentalności i światopoglądów, których w innym przypadku mogliby nie analizować. Szkolenia międzykulturowe pomagają dowiedzieć się więcej o sobie poprzez poznanie innych.
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.
Jestem autorem bestsellerowych książek: Techniki negocjacji i wywierania wpływu oraz Anatomia lidera a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.
Wszystkie moje szkolenia i sesje coachingowe mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie tradycyjnych indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Zapraszam do lektury moich książek, które najlepiej oddają moją filozofię myślenia o przywództwie.
Szkolenia międzykulturowe tradycyjnie i online - moja oferta
Międzykulturowa komunikacja menedżerska
Różnorodność kulturowa stwarza wiele wyzwań i szans. Trudną sytuacją jest jednoczesne radzenie sobie z wyzwaniami i bycie bardziej efektywnym w wykonywanej pracy. Celem szkolenia jest zbudowanie kompetencji w radzeniu sobie z tego rodzaju wyzwaniami bez żadnych trudności lub z mniejszą dozą trudności.
W tego typu szkoleniach podkreśla się metody, techniki, strategie i praktyki stosowane w różnych krajach w miejscu pracy.
Pracownicy stają się bardziej świadomi tych kwestii, co z kolei może znaleźć zastosowanie w przyszłej pracy. Szkolenie wyjaśnia wyzwania powstałe w świecie różnorodności kulturowej, sugeruje sposoby radzenia sobie z nimi i zapewnia możliwe rozwiązania tych wyzwań, tak aby można było poprawić efektywność zespołów międzykulturowych.
Dzięki temu zaistnieje możliwość aby pogłębić świadomość, rozwinąć zaufanie i pewność siebie, tak aby poczucie wspólnoty w zespole było stale rozwijane. To ostateczne przyczyni się do ściślejszej współpracy, sprawnej pracy i efektywnej komunikacji.
Komunikacja międzykulturowa
Szkolenie z komunikacji międzykulturowej pozwalają pracownikom organizacji zdobyć wiedzę, dzięki której będą efektywnie komunikować się zarówno z partnerami biznesowymi jak i członkami własnej organizacji.
W naszym zglobalizowanym i usieciowionym świecie współpracownicy, partnerzy biznesowi i klienci pochodzą z różnych kultur. Kompetencje w zakresie rozumienia tych kultur są kluczowe, a odpowiedzią na tę potrzebę są szkolenia międzykulturowe, znane również jako szkolenia w zakresie świadomości kulturowej, szkolenia kompetencji międzykulturowych lub kulturowych.
Negocjacje globalne i międzynarodowe w praktyce
W ramach działalności biznesowej prowadzonej na rynku globalnym kierownictwo podejmuje rozmaite decyzje. W celu sfinalizowania transakcji biznesowej biorą udział w negocjacjach. Na przykład przy podejmowaniu decyzji o nowych partnerach, fuzjach, przejęciach, wspólnych przedsięwzięciach, sprzedawcach i pracownikach uruchamiany jest proces negocjacyjny. Bardzo trudno jest realizować negocjacje ze stronami zróżnicowanymi kulturowo.
W toku tego typu szkoleń budowana jest świadomość kulturowa i umiejętności negocjacyjne opracowane w celu radzenia sobie ze zróżnicowaniem kulturowym w kontekście podmiotów prowadzących rozmowy. Szkolenie to ma szczególny charakter i pozwala wyposażyć uczestników w umiejętności negocjacyjne związane z określoną kulturą, zespołem negocjacyjnym, klientami czy pracownikami.
Dzięki rozwiniętym umiejętnościom negocjacyjnym, transakcje mogą być skutecznie finalizowane, a porozumienia mogą być budowane na drodze negocjowania warunków konkretnej umowy. Bez adekwatnych kompetencji negocjacyjnych umowy, ugody i transakcje nie mogą zostać poprawnie domknięte. Ostatecznie, wpływają one na wyniki biznesowe.
Zarządzanie zespołem wielokulturowym
Kadra menedżerska jest szkolona w zakresie zarządzania działalnością biznesową na całym świecie w zróżnicowanych kontekstach kulturowych i przy udziale różnorodnego personelu. Podkreślane są różne praktyki, metody, techniki, strategie i filozofie stosowane przez zespoły zarządzające w różnych krajach. Rozwijana jest świadomość, aby można było zastosować powyższe rozwiązania w zarządzaniu projektami na całym świecie.
Dzięki temu kierownictwo może łatwiej zrozumieć charakter działań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na rynkach globalnych, a także zarządzanie, kierowanie i sprawowanie nadzoru nad zespołami międzykulturowymi. Pomoże to w sprawnym wykonywaniu zadań bez żadnych trudności. Zdecydowanie poprawi się efektywność pracy zespołu zarządzającego projektami międzykulturowymi.
Dlaczego szkolenia międzykulturowe są istotne?
Korzyści płynące z tego rodzaju szkoleń są liczne:
Pomagają ludziom przezwyciężyć błędy poznawcze oraz uprzedzenia, które w przeciwnym razie mogą uniemożliwić im podejmowanie dobrych decyzji.
Poprawiają umiejętności komunikacyjne, jak i te bardziej miękkie, takie jak inteligencja emocjonalna.
Zwiększa zaufanie między ludźmi, co pomaga przełamywać bariery, przypieczętować umowy biznesowe i realizować projekty.
Napędza sprzedaż, pomagając ludziom biznesu zrozumieć nowy rynek i sposób w jaki można na nim wyrazić swoją ofertę.
Promuje synergię i wzmacnia relacje zespołowe oparte na zaufaniu, co pozwala wszystkim skoncentrować się na sprawach naprawdę istotnych.
Jakie są rodzaje szkoleń międzykulturowych?
Istnieje wiele odmian treningu międzykulturowego. Czasami występują pod różnymi nazwami, takimi jak np. szkolenie międzykulturowe, szkolenie z kompetencji kulturowych, czy też szkolenie w zakresie różnorodności lub świadomości kulturowej.
Mogą być bardzo zbliżone stylem i treścią lub bardzo różne od siebie, w zależności od tego, czy są to gotowe już kursy, czy rozwiązania zaprojektowane na zamówienie.
Generalnie szkolenie międzykulturowe można podzielić na dwa główne obszary - skoncentrowane na kraju oraz skoncentrowane na umiejętnościach.
Szkolenie skoncentrowane na kraju będzie dotyczyło tylko jednej (lub kilku) kultur, np. chińskiej, japońskiej, tureckiej. Treść będzie dotyczyć określonych obszarów kultury, czy to etykiety, komunikacji czy negocjacji.
Z drugiej strony szkolenie skoncentrowane na umiejętnościach jest bardziej ogólnym rodzajem kursu, który dotyczy takich obszarów, jak komunikacja, zarządzanie, perswazja, przywództwo, negocjacje, sprzedaż itp., a następnie zajmuje się różnicami kulturowymi w obrębie tych sfer. Mogą zawierać informacje specyficzne dla danego kraju, ale nie jest to konieczne, ponieważ te kursy dotyczą bardziej rozwijania ogólniejszych kompetencji, a nie przekazywania wiedzy o jednej kulturze.
Pod parasolowymi terminami świadomości międzykulturowej, edukacji i coachingu mieści się kilka mniejszych, odrębnych rodzajów szkoleń. Każdy rodzaj szkolenia międzykulturowego ma jeden cel, jakim jest zaszczepienie pracownikom wspólnego międzykulturowego punktu odniesienia w celu ustanowienia widocznego poziomu świadomości kulturowej - oczywiście tam, gdzie nie występuje on na żadnym znaczącym poziomie. Różne rodzaje szkoleń międzykulturowych służą realizacji określonych celów. Mogą być realizowane pojedynczo lub równolegle.
Szkolenia międzykulturowe dzielimy na:
Szkolenie typu # (a) dla personelu zróżnicowanego kulturowo:
W związku z globalizacją działalności biznesowej na całym świecie pojawiło jest wiele nowych stanowisk pracy. Międzynarodowe firmy w toku swojej działalności zatrudniają utalentowanych pracowników z różnych krajów. W związku z tym personel stał się bardzo zróżnicowany. Kierownictwo stoi zatem przed trudnym zadaniem poradzenia sobie z tak niejednorodną sytuacją kadrową.
W tym celu menedżerowie przechodzą szkolenie mające na celu rozwijanie świadomości w zakresie kulturowych wartości i zachowań. Zespół zarządzania zasobami ludzkimi odgrywa istotną rolę w interakcji z ludźmi, więc to szkolenie jest dla nich szczególnie przydatne. Dysponując odpowiednią wiedzą o pracownikach i ich kulturze, menedżer HR jest w stanie poradzić sobie z sytuacjami interpersonalnymi na styku różnych kręgów kulturowych.
To w istotny sposób pomaga we wzajemnym zrozumieniu i przyczynia się do utrzymania dobrych relacji w miejscu pracy. Spokojna praca zdecydowanie poprawia ilość i jakość wykonanych zadań.
Szkolenie typu # (b) na temat określonego kraju:
To z kolei zależy od sytuacji firmy. Kiedy firma prowadzi działalność w określonym kraju, musi poznać jego kulturę. Szkolenia powinny być prowadzone wyłącznie w celu budowania świadomości kultury tego kraju. Szkolenie powinno dotyczyć położenia geograficznego, klimatu, kultury, gospodarki, zachowań mieszkańców, wzorców konsumpcji, wartości społecznych i moralnych itp.
W ten sposób u menedżerów wzrośnie szersza świadomość, która pomoże w kontaktach z klientami, partnerami, pracownikami i konsultantami. Jeśli wiedza dotycząca konkretnego kraju jest adekwatna, menedżerowie sprzedaży nie będą mieli żadnych trudności. Zdecydowanie poprawiłaby się ich efektywność na stanowiskach pracy. Jeśli nie zadbamy o to, wówczas na każdym kroku natkniemy się na wiele trudności, które mogą prowadzić do niepowodzenia na danym rynku.
Szkolenie to jest przeznaczone głównie dla menedżerów pracujących w konkretnym kraju lub odwiedzających ten kraj. Jest specjalnie zaprojektowane dla zespołów i personelu, którzy muszą odwiedzać dalekie kraje i wchodzić w interakcje z klientami lub zespołami z obcych kultur. Szkolenie to obejmuje szczegółowo wartości, etykę, moralność, zachowanie i praktyki biznesowe oraz zwyczaje danego kraju lub grupy etnicznej.
Dlaczego tego rodzaju szkolenia są istotne, jakich kwestii dotyczą i jakich korzyści mogą oczekiwać firmy inwestując w nie? Z tego artykułu dowiesz się, jak mogą ci one pomóc przekraczać granice rozwojowe i skutecznie działać w skali globalnej.
Szkolenia międzykulturowe oznaczają silniejsze, bardziej efektywne zespoły
Zarządzanie relacjami między współpracownikami, przełożonymi i podwładnymi może być trudnym zadaniem w każdej firmie, jednak większość zespołów jest przynajmniej połączona wspólną kulturą, której elementami są wspólne tradycje, język, historia i media.
Dlatego gdy dana osoba po raz pierwszy wchodzi w kontekst nowej kultury, może mieć trudności we współpracy z innymi. Normy społeczne mogą się znacznie różnić, zwiększając ryzyko przypadkowego znieważenia, nieporozumienia i podkopywania zaufania – co skutkuje utratą pracowników i inwestycji.
Inwestowanie w umiejętności międzykulturowe poprawia powodzenie inicjatyw mobilności globalnej.
Szkolenie międzykulturowe łagodzi te trudności, ucząc w zakresie prawidłowych sposobów interakcji z nowymi zespołami i społecznością będącą naszym "gospodarzem". Zmniejsza to szok kulturowy u pracowników oddelegowanych za granicę (pracowników międzynarodowych), zwiększając możliwość udanej realizacji zadania międzynarodowego i pomagając im lepiej komunikować się ze współpracownikami poprzez budowę więzi i zwiększanie szacunku, zaufania, a ostatecznie sukces w miejscu pracy.
W przypadku menedżerów oddelegowanych za granicę lub pracujących w obcym kraju, szkolenia międzykulturowe pozwalają na lepsze zrozumienie norm typowych dla goszczącej ich kultury: pomaga im przyciągnąć i zidentyfikować najlepsze lokalne talenty, aby zapewnić długoterminowe wyniki ich zespołów. Pomagają one również w zatrzymywaniu przy sobie talentów – oddelegowani pracownicy, którzy mają lepsze doświadczenia za granicą, są bardziej skłonni do pozostania u swojego pracodawcy po zakończeniu zadania i wróceniu do domu.
Zwiększ swoją konkurencyjność dzięki szkoleniom międzykulturowym
Umiejętność słuchania klientów ma kluczowe znaczenie. Jeśli nie potrafisz właściwie ocenić co nimi kieruje, ani zrozumieć co myślą o twojej ofercie, nie będziesz w stanie wytworzyć prawdziwej wartości ani dostosować się do ich krytyki.
Szkolenie w zakresie świadomości kulturowej rozwiązuje ten problem, ucząc pracowników jak myślą i działają rynki międzynarodowe, dzięki czemu mogą opracowywać i sprzedawać produkty i usługi, które są odpowiednio dopracowane dla potrzeb kultur docelowych. Mogą również szybciej i skuteczniej reagować na informacje zwrotne, zapewniając lepszą obsługę klienta, zdobywając lojalność klientów i zwiększając sprzedaż.
Rezultatem jest zwiększona konkurencyjność. Firmy, które przyjmują podejście oparte na wiedzy międzykulturowej, mają wyraźną przewagę nad tymi konkurentami, którzy mają słabe rozeznanie w tym zakresie.
Buduj silniejsze relacje z międzykulturowymi partnerami biznesowymi
Partnerstwa biznesowe opierają się na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Nawet jeśli biegle posługujemy się językiem, to mogą wystąpić różnice kulturowe między firmami a ich międzynarodowymi partnerami. Niewystarczające zrozumienie kulturowe może wpłynąć na przejrzystość komunikacji w taki sam sposób, jak w przypadku współpracownika lub podwładnego, ale ze znacznie większymi skutkami – takimi jak na przykład nieudane negocjacje, utracone kontrakty i utrudniony dostęp do rynków międzynarodowych.
Globalny biznes słusznie wzywa do podejścia międzykulturowego.
Szkolenie międzykulturowe zmniejsza ryzyko nieporozumień. Po przejściu szkolenia w zakresie kultury partnera biznesowego, pracownicy mogą spędzać mniej czasu na odgadywaniu norm kulturowych i zamiast tego cieszyć się prawdziwie produktywną, pełną szacunku relacją zbudowaną na wspólnym gruncie.
Produktywność dzięki szkoleniom międzykulturowym
Liczne badania z ostatnich pięciu lat wykazały, że brak międzykulturowego zrozumienia może poważnie utrudnić sprawne działanie w miejscu pracy, szczególnie w obszarach takich jak outsourcing, integracja i retencja pracowników.
Kluczowe dla podkreślenia wagi korporacyjnego szkolenia międzykulturowego są dwa pytania:
1. Dlaczego moja firma powinna inwestować w szkolenia z „miękkich umiejętności”, takie jak szkolenia międzykulturowe?
Prosta odpowiedź. Globalna różnorodność i praca bez granic są częścią naszej rzeczywistości. Główne wyzwania, które pojawiają się podczas pracy w zróżnicowanej globalnej organizacji, a które wpływają na produktywność, to: różne style komunikacji w globalnych zespołach, różne style podejmowania decyzji, różne podejścia do zarządzania konfliktami i budowania zaufania ponad granicami kulturowymi. Te wyzwania dowodzą, że owa „miękka umiejętność” jest jedną z najtrudniejszych do opanowania.
2. Jakie korzyści w zakresie produktywności uzyskuje się dzięki wdrożeniu szkolenia międzykulturowego?
Wykorzystanie różnorodności: decydenci wrażliwi kulturowo są w stanie rozpoznać potencjał wszystkich pracowników w ramach zróżnicowanego spektrum stylów i umiejętności.
Ludzie dowiedzą się więcej o sobie: Trening międzykulturowy pogłębia samoświadomość i powoduje, że kwestionujemy własne nastawienie i uprzedzenia dotyczące innych. Uczymy się o innych poprzez zdobywanie wiedzy o sobie.
Płaszczyzny zaufania: im bardziej możemy rozwijać zaufanie ponad granicami, tym bardziej autentyczne staną się relacje. Umożliwia to większy stopień współpracy i promuje produktywność w miejscu pracy.
Uruchomienie kreatywności: Szkolenie międzykulturowe patrzy na problemy w miejscu pracy pod zupełnie innym kątem niż większość tradycyjnych metod. Ucząc się o ukrytych czynnikach kryjących się za zachowaniami i zwiększając zakres kreatywnych strategii radzenia sobie z różnicami, ludzie są bardziej zdolni do przyjęcia dociekliwej, otwartej postawy w radzeniu sobie z innymi rodzajami wyzwań.
Zmniejszona rotacja: Szkolenie międzykulturowe poprawia umiejętności interpersonalne i zwiększa zdolność ludzi do bycia skutecznymi globalnymi liderami. Osoby, które wykazują się wysokimi umiejętnościami komunikacyjnymi w różnych kulturach, znacznie częściej motywują innych i są w stanie przewodzić wywierając skutecznie wpływ. Utalentowani pracownicy są wysoko zmotywowani zachowaniem innych i chcą pracować z utalentowanymi kolegami i szefami.