Coaching przywództwa | Coaching liderów | Leadership coaching
Coaching przywództwa - jak mogę Ci pomóc
Coaching przywództwa jest jednym z najskuteczniejszych dostępnych narzędzi, które pozwalają przenieść rozwój przywództwa na głębszy i bardziej zrównoważony poziom - niezależnie od tego, czy koncentruje się na jednostce, czy na całej organizacji.
Coaching przywództwa poszerza perspektywę, inspiruje, dostarcza wyzwań i wsparcia.
Każdego dnia setki osób z kierownictwa wyższego szczebla szuka wsparcia i rady niezależnych, zewnętrznych coachów - często określanych mianem thinking partners. Coaching w zakresie rozwoju przywództwa może pomóc indywidualnemu liderowi, zespołowi lub całej grupie pracowników uwolnić ich pełny potencjał.
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad dekady zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.
Jestem autorem bestsellerowych książek a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.
Wszystkie moje usługi coachingowe dla liderów mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Jeśli wahasz się zapraszam do lektury poniższego tekstu, lekturę mojego bloga oraz moich książek, które najlepiej oddadzą moją filozofię myślenie o przywództwie.
Coach przywództwa to thinking partner i niezależna strona, która pomaga klientowi skoncentrować się na najważniejszych aspektach jego działań.
Większość kierownictwa chce pracować z kimś, kto może się z nimi się związać, może zrozumieć środowisko korporacyjne i ma doświadczenie w różnych sytuacjach osobistych i zawodowych.
Coaching przywódczy to ważne narzędzie rozwojowe w zakresie zarządzania, które pomaga liderom biznesowym na wszystkich szczeblach wykorzystać swoje własne umiejętności przywódcze w celu maksymalizacji wydajności.
Pomaga on zwiększyć świadomość poprzez praktykę i bezpośrednią informację zwrotną. Wyostrzysz za jego pomocą swoje wrodzone umiejętności przywódcze, aby skuteczniej motywować zespoły i realizować konkretne cele osobiste, zawodowe i organizacyjne.
Coaching przywództwa może mieć trwały wpływ na ekosystem i potencjał organizacji.
Dlaczego warto zainwestować w coaching przywództwa?
W coraz bardziej konkurencyjnym świecie biznesu organizacje poszukują każdej możliwości by zdominować konkurencję, zdobyć nowe rynki zbytu i wprowadzić innowacyjne rozwiązania. Im więcej wiedzą i potrafią liderzy, tym większe szanse organizacji na sukces.
Coraz częściej zarządy i właściciele firm wybierają coaching przywództwa jako wsparcie w rozwoju.
Kierownictwo i menedżerowie HR wiedzą, że coaching przywództwa jest najsilniejszym narzędziem do indukowania trwałej zmiany osobistej.
- Ivey Business Journal
Coaching przywództwa to proces pomagania liderom lub zespołom liderów w osiągnięciu lepszej komunikacji, szybszego podejmowania decyzji, zwiększenia produktywności, skuteczności, skupienia i przede wszystkim wyników.
Niezależnie od wielkości firmy, niezależnie od tego, czy jesteś firmą jednoosobową, czy firmą z listy Rzeczpospolita100, coaching przywództwa ma na celu poprawienie wyników Twoich ludzi i zwiększenie wartości Twojej firmy.
Wpływ coachingu przywództwa na poprawę indywidualnych i grupowych osiągnięć zapisuje się w historii świetnymi rezultatami.
Coaching przywództwa - Korzyści doświadczane przez coachee (poziom indywidualny)
Poniżej znajduje się niepełna lista korzyści płynących z coachingu kierowniczego doświadczonych przez kadrę kierowniczą.
lepsza, pełniejsza komunikacja z członkami zespołu
prowadzenie trudnych rozmów
umiejętność zarządzania konfliktem
umiejętność budowania zaufania
szybsze i skuteczniejsze podejmowanie decyzji
lepsze zarządzanie czasem
Coaching przywództwa - Korzyści doświadczane przez organizację (poziom organizacyjny)
Korzyści płynące z coachingu zależą od typu organizacji i pożądanego wyniku coachingu. W przypadku executive coachingu firma korzysta, jeśli wydajność kierownictwa została poprawiona o więcej niż wynosił koszt coachingu PLUS wszelkie dodatkowe ulepszenia doświadczone w organizacji w oparciu o wydajność kierownictwa.
Powiedzmy na przykład, że menedżer wysokiego szczebla generuje dla firmy 1,7 mln przychodu, sam zarabia 170 000 złotych rocznie, a firma inwestuje dla niego 17.000 zł rocznie w coaching. To czy jeśli coaching poprawi wydajność kierowniczą tylko o 1%, to w uproszczeniu zwraca się nam kwota inwestycji? Tak, z tym że, zwrot będzie znacznie większy, bo jeśli zarządza on dla przykładu 15 osobami i poprawi z nimi komunikację, wzroście poziom zaufanie a konflikty będą szybciej rozwiązywane to korzyści dla organizacji będą znacznie większe.
A jeśli będzie to 5% a może7% wzrost wydajności?
Zgodnie z globalnymi badaniami dotyczącymi coachingu przeprowadzonymi w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Coachów (International Coach Federation), mediana zwrotu firmy wynosiła 700%, przy czym niemal jedna piąta respondentów deklarowała ROI wynoszące co najmniej 50-krotność (5000%) początkowej inwestycji.
Powszechnie znaną opinią wśród coachów jest to, że Ty, osoba coachowana, jesteś ekspertem w swojej działalności. Coach nie musi się znać na zarządzaniu itp. Coach ma tylko zdawać Ci pytania. Wygodny ruch, prawda;) Jak zgrabnie uciekamy tu od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Fundamentalnie się z tym nie zgadzam. Jeśli coach nie wie czym jest dla przykładu MBO, macierz BCG, ERP, Six Sigma, Kanban, ROI, czy ROE to jak ma Ci zadawać odpowiednie pytania?
Wbrew obiegowej opinii zawsze będę twierdził, że coach przywództwa lub coach biznesu muszą mieć dużą wiedzę i doświadczenie biznesowe.
W rezultacie wielu menedżerów wykorzystuje swojego coacha jako pudło rezonansowe. Uważam, że coaching powinien być czymś więcej.
Wiadomym jest, że u podstaw funkcjonowania organizacji znajdują się liderzy. Jednak zaskakujące statystyki rozwoju przywództwa wskazują, że zdaniem 71% firm ich obecni liderzy nie są w stanie przeprowadzić swojej organizacji w przyszłość. Aby zmienić te statystyki, organizacje wdrażają programy coachingowe, mające na celu zwiększenie skuteczności działania liderów.
Coaching dla liderów może wydawać się nietypową praktyką, ale z badania przeprowadzonego na firmach z listy Fortune 1000 wynika, że 48% liderów wykazało wzrost jakości pracy po przejściu takiego programu.
Doprowadziło to do większego zaangażowania i produktywności, poprawiając ich skuteczność w rolach kierowniczych. Coaching zapewnia również liderom środki, za pomocą których mogą motywować i inspirować swoje zespoły.
Coaching dla liderów przenosi rozwój przywództwa na głębszy, bardziej zrównoważony poziom.
Badania wielokrotnie wykazały, że liderzy, którzy biorą udział w tego rodzaju treningu, są postrzegani jako znacznie bardziej skuteczni i są bardziej zadowoleni ze swojej pracy. Coaching prowadzi również do zwiększonej samoświadomości, poprawy umiejętności krytycznego myślenia, przyspieszonego uczenia się, większej wydajności działań zespołów i przyczynia się do trwałej zmiany organizacyjnej.
Zwiększ efektywność indywidualną, zespołową i organizacyjną, współpracując z nami w zakresie coachingu zorientowanego na rozwój liderów. Łączymy sztukę i naukę spersonalizowanego rozwoju skrojonego na miarę twojej organizacji. Nasze bogate w informację zwrotną podejście do coachingu liderów jasno naświetla mocne strony, cele i możliwości rozwoju. Jesteśmy gotowi do współpracy w celu opracowania rozwiązania coachingowego dostosowanego do konkretnego kontekstu i wyzwań w obrębie twojej organizacji.
Tak jak sportowcy czerpią korzyści z coachingu, tak samo liderzy czerpią korzyści z coachingu przywódczego.
Coaching może pomóc odkryć martwe punkty, wzmocnić umiejętności przywódcze i zmienić zachowania, które mogą bezpośrednio wpłynąć na wyniki biznesowe. Coaching przywództwa pomaga wspierać i rozwijać liderów, zwłaszcza gdy przechodzą do nowych ról lub przygotowują się do przyjęcia większej liczby obowiązków.
Oferujemy również wielkoskalowe rozwiązania typu executive coaching z zachowaniem kameralnego stylu. Zapewniamy globalnym organizacjom coaching "pod klucz", który obejmuje sporządzanie raportów, zarządzanie jakością, superwizję trenerską i centralne punkty kontaktowe.
Dlaczego coaching przywództwa jest ważny? 5 kluczowych korzyści:
Dlaczego coaching przywództwa jest ważny? 5 kluczowych korzyści:
1. Upodmiotowienie
Coaching umożliwia liderom wykonywanie szczególnego rodzaju pracy. Coach ustanawia korzystną relację, która ujawnia mocne i słabe strony lidera. Tworzone są cele, aby umożliwić liderom określenie tych słabości i śledzenie postępów. Sesje refleksyjne z coachem pozwalają liderowi w pełni rozpoznać swoje postępy i docenić pracę, którą wykonał aby te cele osiągnąć.
2. Nowy wgląd
Liderzy zyskują od swojego coacha nowe spojrzenie na swoje codzienne obowiązki. Coach skłania ich do zatrzymania się i zastanowienia kiedy mają zły dzień lub tydzień, często odkrywając przy tym głębszy problem. Wspólnie budują nowe spojrzenie na reakcję lidera, analizując problem i tworząc plan na podobne sytuacje w przyszłości.
3. Swobodne myślenie
Coaching rozmontowuje ograniczenia myślowe u liderów. Coach zachęca liderów do otwarcia na nowe wzorce myślenia i rozważenia innych punktów widzenia poprzez zadawanie pytań. Przynosi to korzyści liderowi, wprowadzając swobodę myśli i zachęcając do bardziej elastycznego przywództwa. Center for Management and Organization Effectiveness nazywa elastyczne przywództwo „koniecznością biznesową”, ponieważ pozwala na szybkie, kreatywne i precyzyjne podejmowanie decyzji pod presją.
4. Zwiększona wydajność
Ukierunkowanie coachingu na obszar problemowy lidera skutkuje ogromną zmianą w postawach i umiejętnościach. Coaching pozwala liderowi uczyć się i wdrażać nowe techniki przywódcze dopasowane do jego słabości. Techniki opierają się między innymi na unikaniu przez lidera słów takich jak „ale”, „nie” lub „jednak”, ponieważ te mogą przypadkowo zniechęcić do proponowania pomysłów lub odpowiadania na pytania pytaniami. Jest to szczególnie ważne, ponieważ lider jest dla swojego zespołu źródłem pomysłów. Osoby, do których wcześniej trudno było dotrzeć, lepiej zareagują na nowe podejście lidera.
5. Lepsza komunikacja
Coaching pozwala liderom uświadomić sobie, że ich komunikacja nie zawsze jest tak jasna, jak im się wydaje. Coachowie będą wskazywać obszary komunikacji, które wymagają poprawy i przećwiczą je z liderem.
Coachowie mogą również uczyć liderów, jak komunikować się z osobami o różnych typach osobowości, pochodzącymi z różnych kultur lub grup wiekowych, na przykładzie ich przeszłych doświadczeń. Dobre umiejętności komunikacyjne pozwalają budować trwalsze relacje. Coach, który może poprowadzić osobę ku efektywnej komunikacji, poprawi jej wiarygodność i ogólne zdolności przywódcze.
Trudne czasy wymagają silnych liderów a coaching przywódczy jest tu najwłaściwszym narzędziem rozwoju.
Jeśli analizujesz dopiero ideę coachingu przywódczego, rozważ te statystyki z Institute of Coaching: 80% osób korzystających z tego rodzaju usług twierdzi, że ich pewność siebie wzrosła, a 70% cieszy się z lepszej wydajności pracy, lepszych relacji i lepszej komunikacji.
I oczywiście kluczowa informacja: 86% przedsiębiorstw donosi, że koszt inwestycji w coaching przywódczy zwrócił im się z zyskiem.
Wiedza ekspercka, lata doświadczenia w branży i naturalne zdolności przywódcze nie wystarczą dziś, aby odnieść sukces w biznesie. Wraz z ciągłym rozwojem technologii, niepewnością na każdym froncie oraz zmieniającymi się oczekiwaniami pracowników i klientów, wysokie IQ nie jest już żadnym atutem.
Zarówno przedsiębiorcy, jak i liderzy biznesu potrzebują zarówno wysokiego IQ, jak i EQ, czyli inteligencji emocjonalnej. Chociaż wiele osób ma naturalne umiejętności przywódcze, prawdopodobnie nie przyniosą one żadnego pożytku bez doradztwa i szkolenia. Tak samo jest z IQ: możesz być niezwykle inteligentny, ale bez odpowiedniego wykształcenia, szkolenia i mentoringu będziesz miał trudności podejmując pracę.
Coaching liderów nie jest nową koncepcją
Coaching liderów biznesowych ma swoje korzenie w Ruchu Potencjału Ludzkiego , który powstał w latach 60-tych. Członkowie tego ruchu zaprojektowali pierwsze interwencje wspierające kadrę kierowniczą i pomagające jej przezwyciężyć bariery na drodze do sukcesu. Ich koncepcja głosiła, że wszyscy ludzie mają w sobie niezwykły potencjał, który w większości pozostaje niewykorzystany, o ile nie zostaną podjęte wysiłki aby uzyskać do niego dostęp i go rozwinąć. Coaching ludzkiego znacznie się od tego czasu rozwinął.
Leadership coaching a rozwój organizacji
Programy coachingowe, w ramach których kształcą się dziesiątki (a nawet setki) liderów na poziomach niższych niż dyrektorski, mogą zwiększyć zbiorową zdolność organizacji do rozwojowego przystosowania się do dzisiejszego złożonego środowiska biznesowego. Kiedy programy te są zgodne z celami biznesowymi firmy, efekty są jeszcze bardziej zauważalne.
Leadership coaching na średnim szczeblu organizacji wymaga skalowalności przez wzgląd na prosty fakt, że na środku jest więcej liderów niż na szczycie. Wymaga również ułożenia programu, który buduje zarówno umiejętności, jak i samoświadomość. W odróżnieniu od podejścia „partnera w myśleniu” znanego z coachingu dyrektorskiego, coaching liderów średniego szczebla musi pomagać im w budowaniu umiejętności i rozwijaniu zdolności, jednocześnie odkrywając ślepe plamki, zmieniając sposób myślenia i tworząc nowe nawyki i praktyki. To trudne zadanie.
Skuteczne programy coachingu średniego szczebla wspierają każdego lidera w nauce i integracji podstawowych umiejętności przywódczych, takich jak słuchanie, krytyczne myślenie, przyjmowanie perspektywy, podejmowanie decyzji i komunikacja. Coachowie spotykają się również z każdym liderem w tym punkcie w którym aktualnie się znajduje, aby pomóc mu w budowaniu unikalnych dla siebie mocnych stron i eliminowaniu ślepych plamek.
Dobre programy coachingu przywódczego zachęcają liderów do uczenia się i rozwoju w toku codziennej pracy.
Podczas takiej indywidualnej podróży liderzy współpracują ze swoim coachem, aby:
1. Rozwijać samoświadomość poprzez uświadamianie sobie co kieruje ich zachowaniami;
2. Zwiększyć poziom wiedzy i zrozumienia podstawowych kompetencji i modeli przywódczych;
3. Ćwiczyć i eksperymentować poprzez sesje odgrywania ról prowadzone przez coacha, a także poprzez działania w miejscu pracy; oraz,
4. Budować i podtrzymywać odpowiedzialność indywidualnie, przed zespołem i organizacją jako całością.
Oprócz kwestii uwzględniania umiejętności i kontekstu biznesowego oraz personalizowania takiej podróży każdego lidera, skalowane programy coachingowe muszą również wykorzystywać technologię, co pomaga je dostosować do każdego rozmiaru firmy. Raport McKinsey's Capacity Building 2030 przewiduje, że „W przyszłości organizacje odnoszące największe sukcesy będą rozwijać umiejętności swoich pracowników wykorzystując potencjał technologii, nierozerwalnie łącząc budowanie zdolności z wartością biznesową i czyniąc rozwój talentów najwyższym priorytetem”. Eksperci McKinsey konkludują, że rozwój talentów w przyszłości będzie „spersonalizowany i celowy”.
Skalowanie coachingu przywództwa pod kątem wpływu na organizację
Skalowanie coachingu przywództwa w całej organizacji rozszerza wpływ skuteczności liderów na wszystkie szczeble zarządzania - od ścisłego kierownictwa aż po szeregowych pracowników. W miarę jak trenowani liderzy wdrażają się w naukę i rozwój osobisty, ich wyniki i zaangażowanie w organizację rosną, podobnie jak ich entuzjazm związany z pracą. Inwestowanie w liderów również bezpośrednio poprawia zaangażowanie, i to w sposób który wykracza poza samych trenowanych. Zgodnie z modelem Wymagania Pracy-Zasoby (JD-R), gdy liderzy są wspierani w rozwoju, zapewniają wsparcie swoim zespołom, co skutkuje wyższym zaangażowaniem i produktywnością zespołu oraz całej jednostki biznesowej. Ostatecznie usprawnia to rekrutację, zmniejsza rotację i pozytywnie wpływa na sukces finansowy organizacji.
Skuteczność coachingu przywódczego w badaniach naukowych
W badaniu z 2018 r. dotyczącym praktyk rozwoju przywództwa w zakresie wydajności Subramony i in. stwierdzili, że szkolenie przywódcze koncentrujące się na coachingu, mentoringu i ocenie liderów, pozytywnie wpłynęło na kapitał ludzki i społeczny w organizacjach, co z kolei wpłynęło na wzrost sprzedaży.
W badaniu z 2007 r. dotyczącym coachingu menedżerów rekrutujących w wojsku Bowles i Picano odkryli, że jeśli chodzi o produktywność, coaching miał silniejszy wpływ na przywódców średniego szczebla i ich zespoły niż na kierownictwo wyższego szczebla. Liderzy średniego szczebla uczestniczący w coachingu byli w stanie skuteczniej motywować i inspirować swoje zespoły niż ich koledzy bez treningu. Osiągnęli też więcej celów strategicznych organizacji niż liderzy na szczeblu dyrektorskim, którzy uczestniczyli w spersonalizowanym coachingu.
W badaniu z 2015 r. dotyczącym coachingu przywództwa transformacyjnego wśród liderów w służbie cywilnej, Datche i Mukulu odkryli, że wyższy poziom inspiracji, motywacji, stymulacji intelektualnej i indywidualnego traktowania skutkuje wyższym poziomem zaangażowania pracowników w zespołach. Trenowani liderzy wykazywali również niższy poziom zmęczenia sobą i swoimi zespołami.
W badaniu z 2015 r. dotyczącym szkoleń z zakresu przywództwa transformacyjnego i wydajności zespołów, Dionne odkrył , że przywództwo transformacyjne ma znaczący wpływ na spójność tychże zespołów, komunikację i zarządzanie konfliktami - wszystkie te problemy są bezpośrednio związane z wydajnością zespołową. Badanie to wykazało, że czas szkolenia z zakresu przywództwa transformacyjnego również odgrywał ważną rolę w wydajności zespołowej; im wcześniej lider zaangażuje się w szkolenie, tym większy wpływ ma na sukces swojego zespołu.
Liderzy firm intuicyjnie rozumieją, że istnieje bezpośredni związek między ich pracownikami a wynikami finansowymi. Innymi słowy, im więcej organizacja rekrutuje i zatrzymuje przy sobie skutecznych liderów, tym lepsze wyniki osiągnie. W miarę pojawiania się coraz większej liczby danych potwierdzających, że coaching przywództwa wpływa pozytywnie i na ludzi, i na firmę, coraz więcej organizacji będzie szukać sposobów na rozszerzenie zmian na wszystkich szczeblach organizacji. Rozwiązaniem są skalowalne programy coachingowe. Dzięki ramom programu, który uwzględnia zarówno kontekst biznesowy, jak i spersonalizowany rozwój lidera, a także technologię wspierającą skalowalność, firmy mogą teraz w elastyczny sposób przydzielać wielu liderów.