Mentor - jak z nim pracować?

Mentor - jak z nim pracować?

Jak pracować z mentorem

Posiadanie mentora jest nieodzownym elementem rozwoju zawodowego lidera. Wielu liderów nie osiągnąłąby sukcesu bez wsparcia mentora.

Jeśli będziesz miał to szczęście i uda Ci się rozpocząć pracę z mentorem pamiętaj o czterech typach pytań do przygotowania przed każdą rozmową mentorską, dzięki którym pozostanie interesująca i cenna zarówno dla ciebie, jak i dla twojego mentora:

1.) Opowieści

Wszyscy lubimy mówić o sobie. Poproś swojego mentora, aby opowiedział ci jakąś historię z własnego doświadczenia. Na przykład możesz zapytać: „jak dotarłeś do miejsca, w którym jesteś dzisiaj?” lub „czy zdarzyło ci się, że coś popsułeś i poczułeś zawód? Co zrobiłeś, by dojść do siebie?” lub „co wolałbyś żebyś wiedział zanim wszedłeś na pozycję dyrektora ds. xyz?”

2.) Sytuacje

Zaprezentuj mentorowi sytuację. Najlepiej taką, przy której przepracowaniu przydałaby Ci się pomoc. Na przykład: „próbowałem delegować komuś zadanie w zeszłym tygodniu i nie poszło tak dobrze, jak się spodziewałem. Czy możesz mi pomóc przemyśleć, co następnym razem zrobić inaczej?” lub "Mam dwie różne ścieżki kariery do wyboru i chciałbym, abyś pomógł mi podjąć decyzję" lub "jak najlepiej mogę dać Pawłowi do zrozumienia, że ​​nie musi zarządzać każdym moim ruchem?"

3.) Samoświadomość

Jednym z najwspanialszych darów, jaki możesz ofiarować, jest dar samoświadomości, czyli zdolności postrzegania siebie oczami innych. W ten sposób, jeśli podoba Ci się jak jesteś postrzegany, możesz to zaakceptować i podjąć kroki, aby wzmocnić ten pozytywny obraz. Jeśli nie podoba ci się to, jak jesteś obecnie postrzegany, możesz podjąć kroki, aby zmienić swój obraz na bardziej pozytywny.

Mentor może Ci “potrzymać lustro”, w który się przeglądasz i dać ci sporo wskazówek na temat tego jak twoje zachowanie i sposób komunikowania wpływają na to, jak inni cię widzą. Zadawaj pytania w rodzaju: „jak wypadłem kiedy prezentowałem swój pomysł na ostatnim spotkaniu?” lub „czy podpowiesz mi może jak poprawić moją prezencję jako lidera?” lub „czy nie jestem nadgorliwy gdy wysyłam szefowi cotygodniowe raporty z wykonanych działań?”.


4.) Nabywanie kompetencji

Czy są jakieś umiejętności, nad którymi chciałbyś popracować, jak np. zarządzanie projektem, długoterminowe planowanie strategiczne, delegowanie albo wystąpienia publiczne? Poproś mentora o sugestie i zasoby, które pomogą ci doprowadzić daną umiejętność do perfekcji.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

Kopia Kopia What's new in Canva Pro.png