Szkolenia z negocjacji
Szkolenia z negocjacji - praktyczne warsztaty z case studies i grami symulacyjnymi
Szkolenia z negocjacji zawsze się zwracają
Nasze życie zawodowe staje się coraz bardziej wymagające. Stoimy w obliczu zmian na bezprecedensową skalę, a wyzwania biznesowe są bardziej złożone i wzajemnie powiązane. Liderzy często polegają na s
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności negocjacyjnych.
Jestem autorem 4 bestsellerowych książek a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzczpospolita 100 (np. Orlen, PZU) i Fortune 500 (np. Google) oraz najważniejsze instytucje państwowe (np. MSZ).
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Jeśli wahasz się zapraszam do lektury poniższego tekstu, lekturę mojego bloga oraz moich książek, które najlepiej oddadzą moją filozofię myślenie o przywództwie.
Szkolenia a negocjacji
Szkolenia z negocjacji mają na celu szczegółowe wyjaśnienie procesu negocjacji i zademonstrowanie, jak skutecznie go stosować, dając uczestnikom umiejętności i strategie negocjacyjne, których potrzebują, aby odnieść sukces w dzisiejszym wymagającym środowisku handlowym.
Wszyscy działamy w coraz bardziej złożonym środowisku handlowym i zawodowym, które wymaga od nas prowadzenia codziennych negocjacji nie tylko z klientami, kontrahentami i dostawcami, ale także z kierownictwem, współpracownikami i kolegami z naszej własnej organizacji.
Negocjacje są niezbędne w produktywnym środowisku pracy. Zapewniają mechanizm osiągania porozumień między ludźmi, organizacjami i krajami. Negocjacje pomagają również zapobiegać konfliktom i poprawiać jakość relacji w miejscu pracy.
Niektórzy eksperci ds. sprzedaży uważają, że negocjacje są ciągłym procesem strategicznym, który rozpoczyna się od generowania leadów i ich kwalifikacji, jest kontynuowany poprzez pielęgnację tychże leadów w linii produkcyjnej, a kończy się negocjacjami i podpisaniem umowy.
Nie ma jednoznacznej reguły, jak długo powinny trwać negocjacje. W zależności od tego, co sprzedajesz, jak to sprzedajesz i w jakiej branży lub na jakim rynku działasz, mogą one obejmować jedną rozmowę (na przykład w sklepie detalicznym) lub wiele rozmów w ciągu kilku dni.
Podczas szkolenia z negocjacji będą Państwo mogli
Zwiększyć swoją skuteczność w negocjacjach poprzez zrozumienie kluczowych strategii negocjacyjnych i sposobów ich zastosowania w praktyce
Poznać skuteczne techniki negocjacji
Zrozumieć, jak w pełni wykorzystać swój własny, naturalny styl negocjacyjny
Rozwinąć umiejętności skuteczniejszego wywierania wpływu na ludzi i kontrolowania stołu negocjacyjnego
Zdobędziesz narzędzia i wiedzę niezbędne do planowania i zarządzania różnymi scenariuszami negocjacyjnymi
Zwiększyć swoją zdolność do tworzenia wartości dodanej w procesie negocjacji
Zrozumieć różne zachowania i postawy związane z różnymi kulturami i jak obrócić je na swoją korzyść
Poznać strategie skupione na odkrywaniu indywidualnych perspektyw i interesów oraz stosowaniu technik, które angażują do współpracy i wspólnego rozwiązywania problemów. Strategie te pomogą Ci połączyć i zasugerować wzajemnie satysfakcjonujące rozwiązania w wielu różnych okolicznościach. Odkrywając swoje cechy osobiste w odniesieniu do negocjacji, rozwiniesz umiejętności niezbędne do budowania pełnych szacunku relacji zarówno ze współpracownikami, jak i przeciwnikami. Po zakończeniu tego warsztatu będziesz lepiej rozumieć komunikację i umiejętności negocjacyjne, które promują wzajemnie korzystne porozumienia, rozwiązywanie konfliktów i ogólne zadowolenie wszystkich zainteresowanych.
Rodzeje szkoleń z negocjacji
Szkolenia z negocjacji zakupowych
Negocjacje zakupowe to strategiczna rozmowa (lub seria rozmów) między kupującym a sprzedającym, która w idealnym przypadku prowadzi do zamknięcia transakcji. Głównym celem procesu negocjacji jest osiągnięcie porozumienia, które będzie możliwe do zaakceptowania przez wszystkich.
Szkolenia z negocjacji sprzedażowych
Kupujący i sprzedający komunikują, czego potrzebują i gdzie mogą być w stanie lub są skłonni pójść na ustępstwa. Osiągnięcie porozumienia często wymaga kompromisu. Większość kompromisów dotyczy ceny lub warunków umowy. Negocjacje sprzedażowe mogą być jednorazowe - na przykład po podaniu ceny lub wysłaniu kontraktu do potencjalnego klienta - lub mogą występować w wielu punktach procesu sprzedaży.
Jeśli negocjacje są częścią formalnego procesu RFP (zapytanie ofertowe), mogą się one rozwinąć podczas jednego spotkania na dużą skalę w ciągu jednego dnia. Ramy czasowe poruszania się po procesie ofertowania kontraktu mogą natomiast wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku zamykania transakcji na rynku nieruchomości.
W następnej części przeanalizujemy kilka kluczowych umiejętności, które pomogą Ci z powodzeniem prowadzić większość rodzajów negocjacji sprzedażowych, niezależnie od tego, jak długo trwają.
Szkolenie z negocjacji - jakie umiejętności zyszaksz dzięki nim
1. Buduje pewność siebie
Jednym z powodów, dla których umiejętności negocjacyjne są ważne dla sukcesu w życiu codziennym, jest to, że pomagają ci one stać się bardziej pewnym siebie. Dzieje się tak dlatego, że aby negocjacje były efektywne, musisz nauczyć się, jak dochodzić swoich racji.
Tylko wtedy, gdy nauczysz się, jak zapewniać, czego chcesz i trzymać się swoich racji, będziesz w stanie osiągnąć korzystny rezultat. Negocjacje pomagają również dostrzec własną wartość oraz rozpoznać swoje umiejętności i zdolności.
Tak więc, gdy bierzesz udział w większej ilości negocjacji i doskonalisz swoje umiejętności z biegiem czasu, Twoja pewność siebie również zaczyna rosnąć.
2. Rozwija umiejętności interpersonalne
Pamiętasz, jak wspomnieliśmy, że umiejętności interpersonalne są niezbędne, aby negocjacje zakończyły się sukcesem? Cóż, konsekwentne uczestniczenie w negocjacjach również pomaga rozwinąć twoje umiejętności interpersonalne.
ażda umiejętność, którą wielokrotnie i konsekwentnie wykorzystujesz, z czasem staje się coraz lepsza. Kiedy używasz swoich umiejętności interpersonalnych w środowisku negocjacyjnym, zaczynają one rosnąć i rozwijać się. Z czasem będzie ci łatwiej komunikować się z innymi ludźmi i sprawić, by cię polubili.
3. Poprawia zdolności rozumowania i kreatywnego myślenia
Innym sposobem, w jaki negocjacje są pomocne w codziennym życiu, jest to, że dają one impuls do rozwoju zdolności werbalnych, twórczych i rozumowania. Zdolności te są niezbędne dla każdej osoby, aby prowadzić udane życie.
Pomyśl o tym: negocjacje wymagają, abyś nauczył się jak skutecznie komunikować swoje pomysły, czyli umiejętności werbalne.
Podczas negocjacji musisz także rozumować z drugą osobą i przekonać ją, by spojrzała na sprawy z Twojego punktu widzenia, a może wskazać krytyczną wadę w jej żądaniu lub argumencie. Oznacza to, że musisz wykorzystać swoje zdolności rozumowania.
4. Sprawia, że stajesz się lepszym strategiem i planistą
Umiejętności negocjacyjne pomagają ci również stać się strategiem w życiu. Dzieje się tak dlatego, że kiedy przystępujesz do negocjacji, musisz iść z planem gry. Nie możesz po prostu wejść do pokoju i zacząć dyskutować z inną osobą.
W miarę jak uczysz się jak lepiej planować i strategizować swoje negocjacje, stajesz się również stopniowo coraz lepszy w przenoszeniu tych taktyk do swojego codziennego życia.
5. Utrudnia ludziom wykorzystywanie cię
Kiedy negocjujesz z innymi ludźmi, są szanse, że będą oni próbowali znaleźć sposób, aby wykorzystać wszystko, co powiesz lub zrobisz. Każda zła rzecz, którą powiesz lub błędny krok, który podejmiesz, może być później wykorzystany przeciwko tobie i sprawić, że stracisz szansę na bardziej korzystny rezultat.
Negocjując, stajesz się bardziej ostrożny. Zwracasz większą uwagę na to, co mówią inni ludzie. Uczysz się rozpoznawać, czy próbują cię wykorzystać. Z czasem możesz również opracować strategie, które pozwolą Ci uniknąć bycia wykorzystanym.
Ta umiejętność może być bezpośrednio zastosowana również w innych scenariuszach życiowych.
Niezbędne umiejętności negocjacyjne
Teraz, kiedy już zrozumieliśmy, czym są negocjacje i jak je prowadzić, zapoznajmy się z najważniejszymi umiejętnościami wymaganymi w każdych negocjacjach.
1. Budowanie relacji i umiejętności interpersonalne
Budowanie relacji jest prawdopodobnie najważniejszą wymaganą umiejętnością negocjacyjną. Pamiętasz główny cel, o którym była mowa wcześniej?
Ponieważ dotyczy on obu stron i ma na celu osiągnięcie obopólnie korzystnego porozumienia, wyobraź sobie scenariusz, w którym obie strony się nie dogadują? Jak zatem dojdą do wyniku, który będzie korzystny dla nich obu?
Dlatego właśnie budowanie relacji i umiejętności interpersonalne są niezbędne, jeśli chcesz, aby negocjacje zmierzały w pożądanym kierunku.
2. Aktywne słuchanie
Aktywne słuchanie jest integralną częścią normalnego życia. Jednak podczas formalnej interakcji, jaką są negocjacje, jego znaczenie staje się jeszcze bardziej oczywiste.
Jeśli obie strony nie słuchają tego, co mówi druga, jak mogą się zorientować, czego chce druga osoba i jaki jest najlepszy sposób na dostosowanie jej celów do Twoich?
Tak więc, ważne jest, aby nie strefa i czekać na swoją szansę, aby mówić. Zamiast tego, faktycznie, słuchać drugiej osoby.
3. Zadawanie pytań
Aby uzyskać jaśniejsze zrozumienie tego, co druga osoba chce, trzeba zadać im pytania na temat ich celów.
Choć może to brzmieć dość prosto, byłbyś zaskoczony, jak wiele osób nie wie, jak zadawać pytania dobrze.
Aby zadawać dobre pytania, które faktycznie pomogą posunąć się naprzód w procesie negocjacji, musisz zadawać więcej pytań niż tylko tak/nie. Zamiast tego staraj się zadawać pytania, które pozwolą ci uzyskać bardziej dogłębną odpowiedź.
4. Przedstawianie ofert
Składanie ofert jest powszechną częścią każdego procesu negocjacyjnego. Składanie ofert jest umiejętnością samą w sobie.
Musisz wiedzieć nie tylko jak przygotować takie oferty, które wspierają oba twoje pożądane rezultaty, ale także jak przedstawić swoją ofertę w taki sposób, aby druga strona czuła się zmuszona ją zaakceptować.
5. Planowanie
Planowanie jest wewnętrzną umiejętnością w normalnym życiu. Jej znaczenie staje się jeszcze bardziej oczywiste w negocjacjach.
O ile nie zaplanujesz odpowiednio, jak zamierzasz podejść do negocjacji, nieuchronnie skazujesz się na porażkę.
6. Umiejętności komunikacyjne
Umiejętności komunikacyjne są wewnętrzne w normalnym życiu. Ale są one również bardzo ważną umiejętnością, która jest niezbędna w każdych negocjacjach.
W końcu cały wynik prezentacji opiera się na tym, jak dobrze strony są w stanie komunikować swoje pomysły ze sobą.
Chcesz wiedzieć, dlaczego komunikacja jest niezbędna? Sprawdź nasz artykuł o 13 powodach, dla których komunikacja jest ważna w życiu.
7. Umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji
Kolejną ważną umiejętnością w udanych negocjacjach jest umiejętność rozwiązywania problemów. Ponieważ negocjacje często wiążą się z szybką debatą pomiędzy stronami, problemy i impasy na pewno się pojawią.
Dobry negocjator wie więc, jak obejść te impasy, aby osiągnąć wynik możliwy do zaakceptowania przez wszystkie strony.
Muszą również wiedzieć, jak dotrzeć do decyzji, która będzie korzystna dla nich w dłuższej perspektywie. Może się to wydawać łatwe, jednak wymaga to sporej ilości umiejętności i doświadczenia.
8. Utrzymywanie emocji w ryzach
Wreszcie, to jest konieczne, aby utrzymać swoje emocje w ryzach i nie pozwolić im pokonać cię.
egatywne emocje, takie jak gniew, mogą sprawić, że dobry proces negocjacji pójdzie na południe i utrudni - czasem nawet uniemożliwi - posuwanie się naprzód.
Dlatego ważne jest, aby trzymać emocje na wodzy podczas negocjacji.
Dla menedżerów poleca się szkolenia z negocjacji w takich obszarach jak
Szkolenia z negocjacji międzynarodowych
We współczesnym świecie biznesu, wiele organizacji konkuruje na coraz bardziej globalnym rynku. Negocjowanie z partnerami z innych krajów i kultur może wiązać się z wyjątkowymi wyzwaniami i przeszkodami - a nasz wyjątkowy kurs szkoleniowy z zakresu negocjacji międzynarodowych dostarczy negocjatorom zestaw sprawdzonych narzędzi i strategii, które pomogą im poruszać się po trudnej wodzie negocjacji międzykulturowych.
Negocjacje w biznesie szkolenie
Ponieważ umiejętności negocjacyjne są wymagane na wszystkich szczeblach organizacji i w wielu innych okolicznościach, każdy profesjonalista, który prowadzi i zarządza projektami, procesami i zespołami lub ma do czynienia z wewnętrznymi i zewnętrznymi interesariuszami musi nauczyć się dobrze negocjować.
Benefity szkoleń z negocjacji
Pomoc w budowaniu zdolności organizacyjnych do tworzenia rzeczywistej wartości dodanej poprzez proces negocjacji
Umożliwienie lepszego planowania strategicznego i zarządzania procesem negocjacji, co prowadzi do wdrażania bardziej stabilnych i wykonalnych umów, które chronią kluczowe relacje
Zwiększenie zdolności do skutecznego postępowania z ludźmi zarówno wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz - z klientami, dostawcami i innymi osobami trzecimi
Zwiększenie zdolności do asertywnego dochodzenia do wartości w negocjacjach, które zwiększają zyski organizacji
Lepsza ocena tego, co stanowi dobry wynik negocjacji poprzez zrozumienie podstawowych interesów organizacji
Zwiększenie zdolności do negocjowania wyników, które spełniają lub przekraczają cele organizacji.
Po zakończeniu seminarium szkoleniowego, uczestnicy:
Uzyskają wgląd we własny naturalny styl negocjacyjny i dowiedzą się, jak go dostosować, aby stać się bardziej skutecznym negocjatorem
Posiądą umiejętność analitycznego i strategicznego myślenia o procesie negocjacji
Dowiedzą się, jak angażować się w prawdziwe, tworzące wartość negocjacje oparte na współpracy i wzmocnią swoje osobiste umiejętności negocjacyjne
Rozwiną szereg strategii negocjacyjnych i zrozumieją, kiedy je stosować, aby zmaksymalizować wyniki.
Zdobędą cenne zrozumienie mowy ciała i wiedzy behawioralnej, które wzmocnią negocjacje i szerszą komunikację biznesową
Wzmocnią istotne umiejętności przywódcze, zarządcze i osobiste oraz nabiorą pewności siebie w negocjowaniu w sposób, który przynosi rzeczywistą wartość dodaną.
Znaczenie umiejętności negocjacyjnych w życiu zawodowym
1. Długoterminowy sukces zawodowy
Umiejętności negocjacyjne są niezbędne, jeśli chcesz odnieść sukces na dłuższą metę.
Aby zdobyć pracę i związane z nią atuty, które są korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla firmy, musisz wiedzieć, jak negocjować.
W miarę postępów w karierze zawodowej, coraz częściej pojawiają się sytuacje, w których musisz wykorzystać swoje umiejętności negocjacyjne (np.: wyjeżdżając na urlop).
Dotyczy to każdej pozycji, którą chcesz zajmować w życiu: jeśli chcesz ją zdobyć, musisz wiedzieć, jak skutecznie negocjować.
2. Postępowanie z klientami
Umiejętności negocjacyjne są integralną częścią, jeśli chcesz się nauczyć, jak skutecznie radzić sobie z klientami i pozyskiwać ich.
Te dni, konsumenci mają wiele opcji do wyboru. Jako przedsiębiorca, musisz przekonać ich, dlaczego to, co oferujesz do nich jest bardziej korzystne dla ich celów niż to, co ktoś inny może być oferowany.
W tym samym czasie, trzeba również zachować swój własny cel końcowy w umyśle, tak, że nie kończy się na stracie.
Zrównoważenie obu tych celów wymaga sporych umiejętności. Na szczęście, im więcej faktycznie negocjujesz, tym lepiej się w tym odnajdujesz.
3. Zwiększa zyski i płace
Innym sposobem, w jaki świetne umiejętności negocjacyjne pomagają Twojej firmie jest to, że zwiększają one Twój ogólny zysk. Dzieje się tak dlatego, że skuteczne umiejętności negocjacyjne można łatwo doskonalić z biegiem czasu. W miarę jak stajesz się coraz lepszy w negocjacjach, Twoja linia końcowa również ma tendencję do przesuwania się w górę.
Jeśli twoje negocjacje są związane z kosztami, może to bezpośrednio zwiększyć twoją marżę zysku.
Ponadto, jeśli jesteś pracownikiem, który pracuje w firmie od dłuższego czasu, być może zastanawiasz się nad pomysłem podwyżki wynagrodzenia. W tym przypadku, skuteczne umiejętności negocjacyjne mogą przyjść ci z pomocą. Im lepsze zdolności negocjacyjne, tym większe szanse na uzyskanie dobrej podwyżki.
4. Rozwiązywanie konfliktów w miejscu pracy
Konflikty są powszechną częścią każdego życia. Często pojawiają się również w miejscu pracy i mogą być bardzo szkodliwe dla ogólnej wydajności firmy.
W końcu, jeśli Twoi pracownicy są stale w stanie sporu, to nie będą w stanie skutecznie współpracować.
W wyniku powtarzających się konfliktów mogą nie komunikować się ze sobą efektywnie. Może to powodować przerwy w komunikacji w miejscu pracy, co jeszcze bardziej pogłębia problem.
Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu są negocjacje. W ten sposób można ustalić źródło problemu pomiędzy poszczególnymi osobami - lub nawet działami. Możesz kazać im usiąść naprzeciwko siebie i zaangażować się w pokojowe negocjacje, aby dowiedzieć się, jak znaleźć korzystny wynik dla obu stron.
5. Buduje reputację
Innym powodem, dla którego skuteczne umiejętności negocjacyjne są ważne w miejscu pracy, jest fakt, że pomagają one budować reputację Twojej firmy.
W miarę jak uczestniczysz w większej liczbie negocjacji i stopniowo stajesz się w nich coraz lepszy, inni ludzie zaczynają dostrzegać Twoje umiejętności negocjacyjne. Z czasem będziesz w stanie wspiąć się na etap, na którym Twoja reputacja zacznie Cię wyprzedzać.
Pomoże to w przyszłych negocjacjach, jak również w budowaniu lepszej reputacji twojej organizacji.