Dlaczego liderzy powinni prosić o feedback
Regularne zbieranie i otrzymywanie informacji zwrotnych jest jednym z najważniejszych narzędzi dostępnych dla menedżerów. Co dzięki niemu zyskują?
1. Poprawa efektywności zarządzania
Informacje zwrotne od współpracowników lub pracowników dostarczają menedżerom ważnych informacji na temat ich stylu zarządzania i skuteczności ich działań. Umożliwia im to wskazanie obszarów wymagających rozwoju, co skutkuje lepszym zarządzaniem zasobami, projektami i zespołami.
2. Wzmacnianie kultury organizacji
Ciągłe zabieganie o opinie sprzyja środowisku przejrzystości i zaufania do firmy. Zaangażowanie i lojalność pracowników wzrasta, gdy widzą oni, że ich opinie są szanowane i mają wpływ na decyzje kierownictwa. Przejrzystość w procesie przekazywania informacji zwrotnych może również skutkować lepszym dostosowaniem celów i zrozumieniem w firmie.
3. Rozwój indywidualny i zawodowy
Informacja zwrotna jest kluczowym narzędziem, z którego menedżerowie mogą korzystać w celu rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego. Są oni w stanie rozpoznać swoje mocne strony oraz te, które wymagają dodatkowego szkolenia lub rozwoju umiejętności, gdy otrzymują regularne informacje zwrotne. Menedżerowie są zatem w stanie lepiej dostosować swoje działania do wymagań swoich zespołów i firm.
4. Lepsze podejmowanie decyzji: Menedżerowie otrzymują szereg punktów widzenia na wybory, których dokonują na podstawie informacji zwrotnych. Menedżerowie są w stanie lepiej podejmować decyzje, które uwzględniają wymagania i oczekiwania wszystkich zaangażowanych stron, gdy mają dostęp do punktów widzenia z różnych poziomów firmy. Z czasem strategia ta może zaowocować lepszymi wynikami firmy i bardziej efektywnym zarządzaniem.
5. Zarządzanie zmianami
Zdolność do szybkiej adaptacji jest kluczowa w obliczu ciągłych zmian na rynku i wewnątrz organizacji. Informacje zwrotne od pracowników umożliwiają menedżerom szybkie reagowanie na wszelkie kwestie i mogą dostarczyć ważnych informacji o tym, jak zespół reaguje na zmiany. Przełożeni, którzy regularnie otrzymują informacje zwrotne, są lepiej przygotowani do radzenia sobie ze zmianami i zmniejszania ich szkodliwego wpływu na firmę.
6. Unikanie konfliktów
Nieporozumienia lub brak komunikacji są częstymi przyczynami konfliktów w firmach. Menedżerowie mogą wcześnie identyfikować potencjalne problemy i podejmować działania, zanim staną się one poważnymi konfliktami, poprzez rutynowe gromadzenie danych wejściowych. Środowisko pracy jest bardziej harmonijne, gdy menedżerowie są otwarci na sugestie i opinie, ponieważ umożliwiają im one szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów.
W jaki sposób menedżerowie mogą zbierać i otrzymywać informacje zwrotne.
Regularne spotkania
Regularne spotkania jeden na jeden z bezpośrednimi podwładnymi stanowią doskonałą okazję do uzyskania informacji zwrotnej. Sesje te powinny być zaplanowane, ale elastyczne, pozwalając pracownikom na wyrażanie swoich opinii w swobodnym środowisku. Menedżerowie powinni zadawać otwarte pytania i aktywnie słuchać, aby w pełni zrozumieć komentarze.
Anonimowe ankiety
Pracownicy mogą być niechętni do przekazywania bezpośrednich, prawdziwych informacji zwrotnych. Anonimowe ankiety mogą być przydatnym narzędziem do zbierania szczerych opinii bez obawy o kary. Ankiety te powinny być starannie skonstruowane, aby odnosić się do wielu obszarów wydajności menedżera i ogólnego środowiska pracy.
Ocena 360 stopni
Przeprowadzenie oceny 360 stopni wiąże się z zebraniem informacji zwrotnych ze wszystkich poziomów firmy. To kompleksowe podejście zapewnia wszechstronną ocenę wyników menedżera z wielu punktów widzenia, pozwalając na pełniejsze zrozumienie jego mocnych stron i możliwości poprawy.
Tworzenie kultury informacji zwrotnej
Celem jest wspieranie kultury, w której informacja zwrotna jest postrzegana jako dobry i niezbędny aspekt miejsca pracy. Menedżerowie powinni dawać dobry przykład, aktywnie poszukując informacji zwrotnych i pokazując, w jaki sposób wykorzystują je do poprawy. Zachęcanie do dwukierunkowej pętli informacji zwrotnej, w której zarówno menedżerowie, jak i pracownicy są zaangażowani w rozwój, promuje kwitnącą atmosferę współpracy.
Zadawaj precyzyjne pytania: Jeśli chcesz uzyskać przydatne informacje zwrotne, zadawaj precyzyjne pytania.
Oto kilka przykładowych pytań menedżera do pracowników:
Jak skuteczny jest według ciebie mój styl komunikacji i jak można go poprawić?
Czy możesz podać konkretne przykłady tego, jak podejmowane przeze mnie decyzje wpłynęły pozytywnie lub negatywnie na zespół?
W jaki sposób mógłbym lepiej wspierać twój rozwój zawodowy i cele związane z karierą?
Jak dobrze radzę sobie z dynamiką zespołu i konfliktami oraz co mógłbym zrobić inaczej w takich sytuacjach?
Czy uważasz, że stawiam jasne i osiągalne cele? Jeśli nie, jak mogę poprawić się w ustalaniu oczekiwań?
Jak oceniasz moją zdolność do słuchania obaw zespołu i jak mogę stać się bardziej otwarty?
Jakie zmiany mógłbym wprowadzić, aby stworzyć bardziej integracyjne i oparte na współpracy środowisko zespołowe?
Czy są jakieś konkretne cechy przywódcze, które twoim zdaniem powinienem rozwinąć lub wzmocnić?
Jak dobrze radzę sobie z informacją zwrotną, zarówno pozytywną, jak i negatywną, i jak mogę poprawić się w tym obszarze?
W jaki sposób mogę być bardziej proaktywny w rozwiązywaniu problemów, zanim dojdzie do ich eskalacji?
Jak skutecznie ustalam priorytety zadań i alokuję zasoby i co można poprawić w tym zakresie?
Czy czujesz, że daję ci możliwość przejęcia odpowiedzialności za swoją pracę i w jaki sposób mógłbym ją zwiększyć?
Jak dobrze rozpoznaję i nagradzam twój wkład i co mogę zrobić, abyś czuł się bardziej doceniany?
Czy możesz zasugerować, w jaki sposób mogę lepiej dostosować moje podejście przywódcze do ogólnych celów organizacji?
Jak efektywnie zarządzam czasem podczas spotkań i co można zrobić, aby były one bardziej produktywne?
Jakie konkretne działania mogę podjąć, aby lepiej wspierać cię w trudnych projektach lub terminach?
Czy uważasz, że rozumiem i uwzględniam twoje indywidualne potrzeby i preferencje jako członka zespołu?
Jak mogę poprawić przejrzystość i częstotliwość aktualizacji dotyczących zmian w firmie lub projekcie?
Czy istnieją jakieś bariery w naszej komunikacji, których mogę nie być świadomy i jak mogę je przezwyciężyć?
Jak dobrze ułatwiam współpracę między członkami zespołu i co mogę zrobić, aby ją poprawić?
Jakie kroki mogę podjąć, aby upewnić się, że jestem bardziej przystępny w omawianiu delikatnych kwestii?
Jak skutecznie równoważę udzielanie wskazówek z pozwalaniem na autonomię i jak można poprawić tę równowagę?
Czy możesz udzielić mi informacji zwrotnej na temat tego, jak radzę sobie w stresujących sytuacjach i co mógłbym zrobić inaczej?
Jakiej konkretnej informacji zwrotnej udzieliłbyś mi na temat mojej zdolności do inspirowania i motywowania zespołu?
Czy jest coś, co chciałbyś, abym robił więcej lub mniej jako lider, co pomogłoby ci lepiej wykonywać swoją rolę?
Pozostańmy w kontakcie
Każdy, w tym liderzy, potrzebuje opinii. Informacje zwrotne od pracowników promują ciągły rozwój, zwiększają zaangażowanie pracowników, sprzyjają zaufaniu, identyfikują martwe punkty i tworzą wspaniałą kulturę pracy. Menedżerowie mogą zagwarantować, że skutecznie przewodzą swoim zespołom, opracowując regularne pętle informacji zwrotnych.
Dobrego dnia.
Michał
Autor: dr Michał Chmielecki
Od ponad 15 lat doradzam firmom, liderom i przedsiębiorcom, prowadzę szkolenia menedżerskie , szkolenia z negocjacji, coaching menedżerski i mentoring przywódczy . Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.