Negocjacje w biznesie

Negocjacje w biznesie - Dlaczego umiejętności negocjacji w biznesie są tak ważne dla właścicieli firm?

Negocjacje w biznesie

W tym artykule przyjrzymy się trzem najważniejszym zagadnieniom związanym z negocjacjami w biznesie - korzyściom płynącym ze skutecznych negocjacji, stronom, z którymi się negocjuje, oraz temu, jak należy negocjować.

Właściciele małych firm muszą bardzo często polegać na umiejętnościach negocjacyjnych, aby przetrwać i rozwijać się we współczesnym świecie biznesu. Negocjacje w biznesie są umiejętnością, która pozwala różnym stronom o różnych potrzebach i celach na rozwiązanie problemu poprzez znalezienie wzajemnie akceptowalnego scenariusza.

Negocjacje w biznesie to umiejętność, którą właściciele małych firm muszą nauczyć się i wykorzystywać w sposób kompetentny w stosunku do każdego partnera biznesowego, od dostawców do klientów, od inwestorów do usługodawców, a nawet wśród współpracowników.

Scenariusze, w których skuteczne negocjacje biznesowe są szczególnie użyteczne, obejmują:

Podczas omawiania warunków umowy najmu.

Kiedy przekonujesz nowych partnerów, do wyboru ciebie.

Kiedy rozmawiasz z potencjalnym kandydatem o wynagrodzeniu i zakresie stanowisk.

Dobre negocjacje w biznesie w znacznym stopniu przyczyniają się do sukcesu firmy: pomagają budować lepsze relacje dostarczać trwałych, wysokiej jakości rozwiązań - a nie słabych, krótkoterminowych, które nie zaspokajają potrzeb żadnej ze stron

Negocjacje w biznesie wymagają dawania i brania.

Należy dążyć do stworzenia uprzejmej i konstruktywnej interakcji, która jest korzystna dla obu stron. W idealnej sytuacji udane negocjacje to takie, w których możesz pójść na ustępstwa, które niewiele dla ciebie znaczą, a jednocześnie dać drugiej stronie coś, co wiele dla niej znaczy. Wasze podejście powinno sprzyjać dobrej woli, niezależnie od różnic w interesach stron.


Negocjacje w biznesie

Pozostańmy w kontakcie


W jaki sposób umiejętności negocjacyjne mogą pomóc mojej małej firmie?

1. Podnieś swój wynik finansowy

Zabezpieczenie korzystnych transakcji pozwala zaoszczędzić cenne pieniądze i poprawić wyniki finansowe. Na przykład, dla właściciela restauracji, wynegocjowanie dobrej ceny za wynajem może natychmiast obniżyć koszty ogólne. Podobnie, negocjowanie taniej stawki od dostawcy przynosi korzyści handlowe, co pozwala na przekazanie zaoszczędzonych kosztów klientom i osiągnięcie większej lojalności klientów.

2. Budowanie lepszych relacji

Dobry negocjator wie, że w negocjacjach chodzi o stworzenie sytuacji korzystnej dla obu stron. Kiedy obie strony są zadowolone, szacunek i zaufanie prawdopodobnie będą podążać za nimi, co może pomóc w budowaniu lepszych i silniejszych relacji pomiędzy Tobą i Twoimi partnerami biznesowymi.

3. Rozwiązywanie konfliktów

Rozwiązywanie konfliktów znajduje się w centrum negocjacji. Zdolność do rozwiązywania konfliktów poprzez znalezienie wzajemnie akceptowalnego rozwiązania pozwala obu stronom iść naprzód.

4. Poprawa komunikacji

W trakcie procesu negocjacji poznajemy drugą stronę i jej poglądy. Uzyskanie tych nowych spostrzeżeń pomoże nam zaangażować drugą stronę z większym zaufaniem i umiejętnościami.

Dobra komunikacja pozwala uniknąć impasu w negocjacjach

5. Uzyskanie przewagi konkurencyjnej

Skuteczne negocjacje zakupowe pozwalają Twojej firmie zaoszczędzić na kosztach, zaangażować członków Twojego zespołu i stworzyć lojalnych klientów. Kiedy wszystkie strony są zadowolone, zyskałeś już przewagę.

Z kim muszą negocjować właściciele małych firm?

Właściciele małych firm negocjują praktycznie z każdym, z kim mają do czynienia w biznesie. Mogą to być między innymi dostawcy, klienci, pracownicy, finansiści, potencjalni partnerzy biznesowi, właściciele i dostawcy usług.

Jaki jest najlepszy sposób negocjowania?

Odrób pracę domową - zrozum, z kim będziesz negocjować, w jakiej branży się znajdują, jakie są relacje między obiema stronami oraz jakie są szczegóły dotyczące wcześniejszych negocjacji (aby uzyskać wyobrażenie o potencjalnym wyniku).

Zrób plan B - zawarcie umowy zastępczej, którą byłbyś gotów zaakceptować, oznacza, że nie traci się nadziei, jeśli nie uda się osiągnąć głównego celu.

Przygotuj się na kompromis - zadaj sobie pytanie, jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby zawrzeć umowę i przygotuj się na kompromis i ustępstwa. Zanotuj z góry, na co możesz pójść na kompromis i wciąż odejść zadowolonym. Przygotuj się na negocjowanie sytuacji korzystnej dla obu stron.

Negocjacje polegają na dawaniu i braniu, a nie na tym, kto uderza mocniej, ponieważ udowodniono naukowo, że mentalność korzystna dla obu stron wzmacnia negocjacje biznesowe. Czasami można pójść na ustępstwa, które niewiele dla ciebie znaczą, ale bardzo wiele dla drugiej strony i na odwrót. Prowadzenie negocjacji z obiema stronami z myślą o ułatwieniu sukcesu i budowaniu zaufania. Zadawaj pytania sondażowe i słuchaj uważnie odpowiedzi. Nadmierna rozmowa może wydawać się agresywna i negatywnie wpływać na negocjacje. Stosujcie pozytywną mowę ciała i profesjonalną etykietę.

Koniecznie sprawdź dobre książki o negocjacjach

Negocjacje menedżerskie i trudne rozmowy

Negotiation workshops

Komunikacja międzykulturowa w biznesie