Szefowie wrogowie - Po czym poznać, że Twój szef sabotuje Twój sukces
Szefowie wrogowie - Po czym poznać, że Twój szef sabotuje Twój sukces
Nie każdy zwierzchnik chce sukcesu podwładnego. Szefowie wrogowie to częste zjawisko. Czasem z premedytacją działają tak, by sabotować Twoją ciężką pracę i powstrzymać Cię od osiągnięcia sukcesu.
Oto kilka typowych działań, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.
Szefowie wrogowie nie zapraszają pracowników do udziału w ważnych spotkaniach lub specjalnych projektach
Nie chce aby inni o Tobie wiedzieli. „Nie pamięta”, aby wysłać Ci zaproszenie na spotkania lub uwzględnić Cię w ważnej wymianie e-mailowej.
Jedno lub dwa przeoczenia to drobiazg. Jeśli zrobił się z tego jakiś wzorzec, być może Twój szef próbuje Cię izolować i wykluczyć. Czas zareagować.
2. Szefowie wrogowie dają źle zdefiniowany projekt bez jasnego celu i nie zapewniają zasobów do jego pomyślnego ukończenia.
Nie ma sensu brać się za ambitny projekt, gdy nie masz żadnych wskazówek, jasności celu lub zasobów, aby wykonać dobrą robotę. Możesz tylko czuć się źle a na końcu wyglądać źle. Nie kop pod sobą głębokiej dziury, do której za moment wpadniesz. Przełożony - sabotażysta lubi umieszczać świetnych ludzi w trudnych a wręcz niemożliwych sytuacjach.
3. Szefowie wrogowie krytykują publicznie swoich pracowników
Otwarta krytyka Twoich wysiłków i pomysłów na spotkaniu jest ogromną oznaką braku szacunku. Jeśli twój szef robi wszystko, aby Cię zawstydzić i zdyskredytować czas uciekać.
4. Szefowie wrogowie nieustannie zmieniają priorytety tak by pracownicy nie mogli skończyć niczego, co zaczęli
Mój klient Piotr zetknął się z tym problemem w zeszłym roku. Szef Piotra zmieniał jego priorytety w zasadzie co tydzień, w wyniku czego Piotr doszedł do końca kwartału i nie osiągnął praktycznie nic, co wskazywałoby, że wykonywał dobrą robotę. "Nie mówię, że jestem ekspertem od biznesu, ale wiem, kiedy ktoś próbuje dźgnąć mnie w plecy" - powiedział. Poradziłem mu, aby rozpoczął poszukiwania nowej pracy ale jednocześnie spróbował pokazać się dyrekcji. Zanim dostał nową pracę, został zauważony przez jednego z dyrektorów, który potrzebował pomocy, i w ten sposób oderwał się od swojego sabotującego go szefa a rozwój jego kariery nabrał odpowiedniego tempa.
5. Szefowie wrogowie znają wartość pracownika ale dają mu przyziemne zadania
Kiedy dopiero zaczynasz swoją karierę w organizacji, możesz spodziewać się prostych zadań. Ludzie jeszcze Ci nie ufają, chcą Cię sprawdzić – jest to normalne. Jednak jeśli pracujesz już od dłuższego czasu a Twój szef cały czas sprawia, że dostajesz zadania poniżej Twoich kwalifikacji, powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza - szczególnie jeśli nikt inny nie wydaje się być traktowany tak samo jak Ty.
6. Szefowie wrogowie prawią "słabe pochwały"
Sabotujący kierownicy uwielbiają prawić "słabe pochwały". "Jesteś naprawdę dobry w prezentacjach w Power Point, ale ponieważ potrzebujesz pomocy z arkuszami kalkulacyjnymi, dam Ci projekt płacowy. Pomoże Ci on osiągnąć akceptowalny poziom biegłości. Zresztą dziś rano powiedziałem wszystkim na spotkaniu kierowników, że potrzebujesz poćwiczyć z programem Excel".
7. Szefowie wrogowie stawiają pracowników w sytuacjach, w których ważne osoby w organizacji zauważą ich potknięcia.
Jeśli nie ufasz swojemu kierownikowi, a ten daje Ci zadanie o dużej widoczność, bądź ostrożny.
Zadaj tyle pytań, ile potrzebujesz, aby upewnić się, że masz wszystkie informacje potrzebne do wykonania zadania o wysokiej widoczności. Najlepiej zrób to mailowo.
Nie polegaj tylko na informacjach swojego szefa - poproś wszystkich wokół siebie o ich udział w projekcie. Jeśli wyczujesz obecność problemu - czyli krytycznej kwestii, której nikt nie przedyskutował – zgłoś ten problem tak wcześnie jak tylko się da.
Dobrego dnia!
Michał
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!