Kompetencje miękkie i twarde? Które z nich dadzą Ci przepustkę do stanowisk liderskich?

Kompetencje miękkie i twarde? Które z nich dadzą Ci przepustkę do stanowisk liderskich?

Kompetencje miękkie i twarde

Kompetencje twarde - techniczne zazwyczaj dają nam przepustkę do pierwszych stanowisk menedżerskich. Dalsze sukcesy zależeć będą od kompetencji miękkich. Niezaprzeczalnie.

Zanim jednak przejdziemy do dalszej dyskusji ustalmy czym są kompetencje?

Czym są kompetencje?

Sam termin ,,kompetencje” bywa zarówno definiowany w rozmaity sposób jak i dość szeroko rozumiany. Początkowo kompetencje oznaczały prawną zdolność do wykonywania pewnych czynności np. podejmowania decyzji . Kompetencje dotyczyły zarówno  prawa powszechnie obowiązującego, jak i regulacji wewnętrznych np. organizacyjnych. Zatem pojęcie kompetencji może być  rozumiane szerzej - jako zakres uprawnień i odpowiedzialności pracownika na  stanowisku organizacyjnym.

Kompetencje mogą być uważane za zbiór wiedzy, uzdolnień czy też stylów działania, zainteresowań i innych cech, które używane i rozwijanie w procesie pracy prowadzą do osiągania rezultatów zgodnych ze strategicznymi zamierzeniami organizacji.

Obecnie  kompetencje  rozumiane są dość szeroko i oznaczają wszelkie cechy pracowników, które używane i rozwijane w procesie pracy prowadzą do osiągania rezultatów zgodnych ze strategicznymi zamierzeniami firmy.

Podstawowe kompetencje pracowników współczesnych organizacji to:

·         kompetencje komunikacji i współdziałania z ludźmi oraz zdolność do pracy zespołowej,

·         samodzielność, a zatem zdolność do organizowania swojej pracy, umiejętność definiowania  celów i priorytetów, tworzenie planu działania,

·         zdolność do poszukiwania danych i ich przetwarzania,

·         zdolność do funkcjonowania w  niezwykle dynamicznym otoczeniu,

·         kompetencje służące organizowaniu pracy innych, zarządzania środkami, wytyczania kierunków, negocjowania, podejmowania decyzji, analizy i monitoringu uzyskanych wyników.

Kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie odnoszą się zarówno do cech charakteru, jak i umiejętności interpersonalnych, które będą miały wpływ na to, jak dobrze dana osoba może współpracować lub wchodzić w interakcje z innymi. Termin "kompetencje miękkie" obejmuje szeroki zakres umiejętności tak różnorodnych, jak praca zespołowa, zarządzanie czasem, empatia i delegowanie zadań.

Raport Światowego Forum Ekonomicznego Future of Jobs zasugerował, że rozwiązywanie złożonych problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie zasobami ludzkimi i inteligencja emocjonalna będą jednymi z najważniejszych umiejętności wymaganych w miejscu pracy.

Znaczenie tych kompetencji miękkich jest często niedoceniane i zapewnia się o wiele mniej szkoleń niż w zakresie kompetencji twardych, takich jak programowanie. Wydaje się, że organizacje oczekują, że ludzie będą sami z siebie wiedzieć jak zachowywać się w pracy i jak ważne są umiejętności takie jak przejmowanie inicjatywy, skuteczna komunikacja i słuchanie, co w praktyce często nie ma miejsca.

Co to są kompetencje miękkie?

Kompetencje miękkie to cechy osobiste, które wpływają na to, jak dobrze możesz współdziałać z innymi. Umiejętności te ułatwiają nawiązywanie relacji z ludźmi, budowanie zaufania i niezawodności oraz kierowanie zespołami.

Zasadniczo są one niezbędne dla sukcesu w miejscu pracy, sukcesu firmy i udanego życia osobistego.

Kompetencje liderów

Najlepsi liderzy to zwykle ci, którzy posiadają zdolność ścisłej współpracy z ludźmi i budowania zespołów, a jednocześnie wykazują zdrową samoświadomość. Potrafią fantastycznie wywierać wpływ i negocjować. Nie jest to mega odkrycie czy nowa myśl, właśnie siła twoich kompetencji miękkich może sprawić, że awansujesz na stanowisko liderskie.

Kompetencje miękkie już teraz są niezwykle istotne, nie mówiąc już o przyszłości. Chociaż technologia szybko przejmuje wiele aspektów środowiska pracy, umiejętność rozumienia ludzi – w dużej mierze dzięki kompetencjom miękkim – jest istotną przewagą konkurencyjną.

Umiejętności miękkie są siłą, która może zostać wykorzystana do uzyskania optymalnej wydajności na poziomie osobistym, zespołowym i organizacyjnym. Możemy znaleźć wiele współczesnych przykładów wykorzystania tej strategii.

Ciekawym przykładem są zespoły sportowe. Znaczną część sukcesu zespołu można przypisać skoncentrowaniu się na procesie rekrutacji i rozwijaniu graczy o określonych umiejętnościach miękkich. W każdym profesjonalnym sporcie zdolności fizyczne są niezwykle ważne. Ale menedżerowie i trenerzy z rozmysłem szukają graczy, którzy mają silny charakter i psychologiczną odporność. Umiejętności miękkie są tu szalenie istotne. To one pozwalają zbudować zespół, który jest tak zżyty, że trudno go osłabić lub pokonać.

Jak zdefiniujemy kompetencje miękkie czy też umiejętności miękkie w świecie biznesu?

Wymienić tu można takie elementy, jak umiejętność wyrażania empatii, umiejętność komunikowania się w sposób perswazyjny, szukanie porozumienia z interesariuszami i angażowanie ludzi, aby czuli związek z organizacją.

Niedawne serwisu LinkedIn przeprowadzone przez ekonomistę Guy'a Bergera, pozwoliło również zidentyfikować dziesięć najważniejszych obszarów i umiejętności miękkich, których szukały firmy u swoich kandydatów:

  • komunikacja interpersonalna,

  • organizacja,

  • praca zespołowa,

  • punktualność,

  • krytyczne myślenie,

  • umiejętności społeczne,

  • kreatywność,

  • zdolność przystosowania się

  • przyjazna osobowość.

Firmom coraz trudniej znaleźć ludzi o silnych umiejętnościach miękkich. Dlatego rozwijanie ich stało się priorytetem dla wielu firm.

W mojej działalności problem kompetencji miękkich przede wszystkim pojawia się gdy rozmawiam z firmami o liderach, którzy niekompetentnie realizują swoją rolę. Kiedy sonduję, aby dowiedzieć się o przyczynach konkretnego niepowodzenia przywódczego, prawdopodobnie usłyszę, że dany lider ma nieskazitelne umiejętności techniczne, ale ma problemy z komunikowaniem lub motywowaniem ludzi, których prowadzi.

Kiedy słyszę tę narrację, muszę przyznać, że współczuję tym ludziom. Albo awansowali na stanowisko przywódcze bez odpowiednich umiejętności miękkich, albo nie byli zachęcani ani wspierani by je rozwinąć. Tak czy inaczej, luka w umiejętnościach miękkich jest spowodowana tak samo przez zły rozwój kadry liderów, jak i przez nieskuteczne działania poszczególnych osób, które powinny się zajmować rozwojem pracowników.

Każdy przywódca powinien szczerze oddać się rozwijaniu umiejętności miękkich, które towarzyszą posiadanej wiedzy technicznej. Jeśli zignorujemy miękkie umiejętności niezbędne do bycia skutecznym przywódcą, ryzykujemy, że stracimy na znaczeniu, a ostatecznie – nie będziemy w ogóle potrzebni.

Organizacje również muszą wykonać swoje zadanie. Oczekiwania dotyczące umiejętności miękkich muszą być jasno zakomunikowane, a odpowiedni rozwój i wsparcie muszą być dostępne i ułatwiać ich rozwijanie.

Dlaczego kompetencje miękkie są ważne?

Większość interakcji z innymi ludźmi wymaga pewnego poziomu kompetencji miękkich. W firmie możesz negocjować nowy kontrakt, przedstawiać nowy pomysł współpracownikom, nawiązywać kontakty w celu uzyskania nowego stanowiska i tak dalej. Umiejętności miękkie wykorzystujemy codziennie w pracy, a rozwijanie ich pomoże ci zdobyć więcej zleceń i przyspieszyć rozwój twojej kariery.

Z drugiej strony brak umiejętności miękkich może ograniczyć twój potencjał, a nawet doprowadzić twoją firmę do upadku. Rozwijając silne zdolności przewodzenia i delegowania, pracy zespołowej i komunikowania się, możesz płynniej realizować projekty, osiągać zadowalające wszystkich wyniki, a nawet pozytywnie wpływać na swoje życie osobiste poprawiając sposób interakcji z innymi.

Poza biurem umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, są wykorzystywane do budowania przyjaźni i poznawania potencjalnych partnerów. Możesz negocjować cenę nowego remontu domu, a w weekendy opiekować się dziećmi sąsiadów. Umiejętności miękkie są przydatne zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom, które potwierdzają znaczenie kompetencji miękkich.

1. Rozwój kariery i awans

iCIMS Hiring Insights (2017) wykazało, że „dziewięćdziesiąt cztery procent specjalistów ds. rekrutacji uważa, że pracownik z wyższym poziomem umiejętnościami miękkich ma większe szanse na awans na stanowisko kierownicze niż pracownik z wieloletnim doświadczeniem, ale niższym poziomem umiejętności miękkich”.

Rozwijanie tych umiejętności stało się dziś niezbędne, jeśli chcesz robić postępy w swojej karierze, ponieważ będą one odróżniać cię od innych podczas rozmowy kwalifikacyjnej i w samej pracy.

2. Nowoczesne miejsce pracy ma charakter interpersonalny

Umiejętności takie jak aktywne słuchanie, współpraca, prezentowanie pomysłów i komunikowanie się ze współpracownikami są wysoko cenione w nowoczesnym miejscu pracy. Rozbudowane kompetencje miękkie zapewniają produktywne, oparte na współpracy i zdrowe środowisko pracy - wszystkie kluczowe atrybuty organizacji w coraz bardziej konkurencyjnym świecie.

3. Klienci wymagają umiejętności miękkich

W dzisiejszych czasach konsumenci mają ogromny wybór miejsc, w których mogą kupować, zwłaszcza za pośrednictwem internetu i smartfonów. Dla tych konsumentów wygoda i niskie ceny są łatwo dostępne, więc obsługa klienta jest często tym, co wpływa na wybór konkretnej firmy.

Zdolność do komunikowania się na równym poziomie z klientami jest zatem istotnym czynnikiem sukcesu organizacji.

4. Przyszłe miejsca pracy będą opierać się na kompetencjach miękkich

Automatyzacja i sztuczna inteligencja spowodują, że większy odsetek miejsc pracy będzie zależał od umiejętności miękkich. Postęp technologiczny spowodował spadek liczby zadań wymagających twardych umiejętności, przez co umiejętności miękkie stały się kluczowym wyróżnikiem w miejscu pracy. Badanie przeprowadzone przez Deloitte Access Economics przewiduje, że „zawody wymagające szerokich kompetencji miękkich będą stanowić dwie trzecie wszystkich miejsc pracy do 2030 r.”.

Wraz ze spadkiem kosztów robotów i poprawą wydajności sztucznej inteligencji prace, takie jak te związane z linią produkcyjną, staną się w pełni zautomatyzowane. Tradycyjne umiejętności, takie jak praca zespołowa, komunikacja i krytyczne myślenie, będą ważniejsze niż kiedykolwiek.

5. Kompetencje miękkie są trudne do zautomatyzowania

Kontynuując poprzedni punkt, umiejętności miękkie, takie jak inteligencja emocjonalna, są trudne do zautomatyzowania i jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie spadło na nie zapotrzebowanie. Oznacza to, że oczekuje się, że w najbliższej przyszłości staną się bardziej pożądane.

6. Umiejętności miękkie są wysoce pożądane przez rekruterów

Zapotrzebowanie na umiejętności miękkie jest silne. Według artykułu z Harvardu z 2017 r na temat znaczenia kompetencji społecznych na rynku pracy, liczba miejsc pracy wymagających wysokiego poziomu interakcji społecznych wzrosła o prawie 12% udziału w sile roboczej w USA.

Najbardziej pożądane umiejętności miękkie (z badań LinkedIn):

Komunikacja

Organizacja

Praca zespołowa

Krytyczne myślenie

Umiejętności społeczne

Kreatywność

Komunikacja interpersonalna

Elastyczność

Znaczenie umiejętności miękkich w niedalekiej przyszłości jeszcze bardziej się umocni.

W nadchodzących latach liderzy będą mierzeni bardziej ze względu na ich zdolność do rozwijania umiejętności miękkich niż wiedzy technicznej.

A jak się mają twoje własne kompetencje miękkie? Czy jesteś pewien, że wykształciłeś w sobie i wykazałeś umiejętności, których będziesz potrzebował, aby być naprawdę skutecznym liderem? Co robisz, aby zbudować miękkie umiejętności swojego zespołu?

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

Michał Chmielecki