Chcę lepiej poznać siebie. Jaki test osobowości wybrać?

Chcę lepiej poznać siebie. Jaki test osobowości wybrać?

Chcę lepiej poznać siebie. Jaki test osobowości wybrać?

Wypełnienie testu osobowości lub kompetencji nie da Ci od razu lepszej pracy, ale z pewnością pomoże zrozumieć siebie, co w perspektywie długoterminowej przełoży się na Twój rozwój i zadowolenie. Dobre zrozumienie siebie stanowi bazę niezbędną do tego by dobrze zaplanować swój rozwój.

Chcę lepiej poznać siebie. Jaki test osobowości wybrać?

Szereg firm nadal testuje kandydatów do pracy pytaniami w rodzaju "jakie ma Pan/Pani słabe strony?" - może to i sztampa, ale pytanie jest skupione bardziej na Twojej zdolności prowadzenia autoanalizy niż faktycznie na słabych stronach. Ufam, co prawda, że znasz swoje atuty i wady, jeśli jednak chciałbyś poszerzyć samoświadomość warto zastanowić się nad jakimś testem. Na warsztat biorę trzy popularne testy: Clifton/Gallup Strngths Finder, DISC oraz Myers-Briggs Type Indicator (MBTI).

1. Test Clifton/Gallup StrengthsFinder

Miejsce pierwsze

Test jest bardziej testem typu talent assesment niż personality assesment. Moim zdaniem konieczne było wrzucenie go do tej trójki. Test Clifton StrengthsFinder oparty jest na latach badań psychologicznych, neurologicznych oraz testów praktycznych. Używa przy tym 177 par potencjalnych samo-określeń. Każde pytanie wymaga odpowiedzi w ciągu 20 sekund, a końcowym wynikiem jest twoich 5 największych zalet. Twoje mocne strony sugerują w jakich obszarach powinieneś zadziałać, aby je szkolić i akcentować. Opcjonalna książka, Strengths Finder 2.0 autorstwa Toma Ratha, gościła rekordową liczbę ponad 2000 dni na liście 100 największych bestsellerów Amazona. Polecam Cena testu – 15 USD

Odnośnik – https://www.gallupstrengthscenter.com/Purchase/en-US/Product

2. Kwestionariusz Osobowości DISC

Miejsce 2

Test osobowościowy DISC ocenia cię w czterech różnych obszarach, określonych jako: Dominacja, Wpływ, Stabilność i Konsekwencja. Wypełniając test odpowiadasz na 28 pytań, każde z czterema odpowiedziami, z których wybierasz tę najodpowiedniejszą i tę najmniej odpowiednią. Znów i ten test opiera się na latach badań psychologicznych i porównuje wyniki z tysiącami zapisanych w bazie wyników, dzięki czemu pozwala zobaczyć, jakie aspekty Twojej osobowości najbardziej się wyróżniają. Największą wadą tego testu są dość ogólnikowe wyniki, sprawdzając raczej z jaką postawą wkraczasz w różne sytuacje, niż w czym jesteś dobry.

Cena – Bezpłatny

Odnośnik – https://www.123test.com/disc-personality-test/

3. Test Osobowości Myers-Briggs (MBTI)

Miejsce: 3 (bezwartościowy)

MBTI odniósł wielki sukces, spotkał się też z równie wielką krytyką. Został niezwykle dobrze "sprzedany". Niestety mimo tysięcy opracowań odwołujących się to MBTI test oferuje mylące i nieprzekonujące wyniki. Po wypełnieniu kwestionariusza zostajemy przyporządkowani do jednej z szesnastu kategorii - sam Jung miał o takiej formule opisu osobowości nienajlepsze zdanie.  

Żadna z twórczyń testu nie zajmowała się naukami społecznymi, co prawda przyświecała im myślą znanego psychologa Carla Junga, jednakże, aby stworzyć narzędzie tego typu potrzeba solidnej wiedzy, długich testów i dużych, reprezentatywnych prób.

Cena – 49.95 USD + Podatek

 Jeśli to Ty zatrudniasz ludzi lub szukasz pracy warto rozważyć:

http://www.peopleclues.com/

https://www.prevuehr.com/practice-tests/

Dlaczego lubimy testy osobowości?

Istniej naturalnie kilka powodów, dla których lubimy poddawać się testom osobowości. Jednak głównym powodem jest to, że chcemy dowiedzieć się czegoś, czego o sobie nie wiedzieliśmy.

Krótko mówiąc, chcemy poznać siebie samych, poczuć, że należymy i zrozumieć innych. Jednym z powodów, dla których lubimy podchodzić do testów osobowości, jest to, że chcemy dowiedzieć się czegoś o sobie. Lubimy testy osobowości, ponieważ mamy nadzieję, że ujawnią one nieznane nam wcześniej informacje o nas samych. Zła wiadomość jest taka, że jest to mało prawdopodobne, ale dobra wiadomość jest taka, że to dlatego, że badania nad własną wiedzą pokazują, że faktycznie znamy siebie całkiem dobrze!

Pragnienie samoanalizy sięga czasów przedsokratyków w Grecji. „W całej historii ludzie chętnie rozpatrywali różnice indywidualne” - mówi Rutledge. „Wcześni Grecy, tacy jak Platon, badali różne podejścia do pomiarów psychometrycznych. Cztery temperamenty to powtarzająca się taksonomia różnic indywidualnych; Hipokrates opisał, w jaki sposób cztery płyny ustrojowe lub „humory” wpływały na cechy i zachowania ludzi. Galen przetłumaczył je na cztery kategorie temperamentu: optymistyczny, choleryczny, melancholijny i flegmatyczny. Te cztery cechy zostały również powiązane z czterema podstawowymi żywiołami, czterema porami roku, z różnymi aspektami astrologii ”.

 Badanie z lat 90. opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology ujawniło trzy główne motywy autoanalizy: samoocena (dążenie do dokładnej samowiedzy), samodoskonalenie (dążenie do budującej korzyść samowiedzy) i samoweryfikacja (dążenie do wysoce pewnej samowiedzy).

Celem większości testów psychometrycznych było ułatwienie zrozumienia, aby pomóc w poprawie zdrowia psychicznego, szkoleniu zawodowym i edukacyjnym, stażach i budowaniu samowiedzy - wyjaśniają liczni naukowcy. Istnieją dwa główne typy testów osobowości: projekcyjne i obiektywne. Testy projekcyjne zakładają, że osobowość jest w większości nieuświadomiona i proszą badanego o rzutowanie znaczenia na obrazy lub rysunki, które są następnie interpretowane przez profesjonalistów w oparciu o sprawdzone standardy i normy. Przykładem może tu być test Rorschacha. Testy z drugiej kategorii są zaś obiektywne, a wyniki uzyskuje się na podstawie pytań samoopisowych.

 Wartość tego rodzaju testu osobowości, poza zapewnieniem zwykłej rozrywki, polega na potencjale wzbudzania autorefleksji na temat tego, w jaki sposób nasze mocne strony i preferencje pasują do naszych celów. Wielokrotnie testy osobowości pozwolą zidentyfikować obszar, który można dalej rozwijać lub zidentyfikować niedoceniane atuty. Jeśli, na przykład, chciałeś pracować w sprzedaży, ale nie zdawałeś sobie sprawy, że jesteś introwertykiem, możesz wykorzystać tę wiedzę do opracowania strategii nawiązywania relacji z innymi zamiast stosować tradycyjne ekstrawertyczne podejście. I na odwrót, ekstrawertyk może odkryć, że niektóre rodzaje pracy są zbyt „aspołeczne”, by mógł osiągać ich najlepsze rezultaty, a nawet że pewne sposoby spędzania wakacji nie są dla niego.

Wyniki tego rodzaju testów mogą sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy mieli większe poczucie sprawczości życiowej. To nie przypadek, że testy takie jak Myers-Briggs są przeprowadzane u osób w okresie przejściowym. Język „typów” daje ramy do połączenia naszej osobistej narracji w spójny i zwarty sposób. Nie musisz przepraszać za to kim jesteś, a posiadając wiedzę możesz stać się panem własnego losu. To zachęcający model dla wielu ludzi.

Testy osobowości różnią się znacznie pod względem jakości i wiarygodności.

Jak wspomniałem nie wszystkie testy osobowości są dokładne i użyteczne. W rzeczywistości, niektóre z nich są całkowicie błędne. Jeśli jednak zostaniesz poproszony o wypełnienie jednego z nich, sprytnie jest zagłębić się w ten temat i zrozumieć, dlaczego firma z niego korzysta i czego można się spodziewać. A jeśli odpowiednio dobrze się przygotujesz możesz wypełnić go tak, by wyniki pokazały to co chcesz.

Czym nie jest test osobowości

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego firma może korzystać z testów osobowości podczas procesu rekrutacji, ważne jest, aby pamiętać, czym test osobowości nie jest.

Ze względu na język otaczający takie testy i proces odpowiadania na długą serię pytań, łatwo jest zacząć myśleć, że zdajesz egzamin w środowisku akademickim, w którym zdanie lub niezdanie może mieć daleko idące konsekwencje.

Zanim twoja wyobraźnia cię wyprzedzi, przyjrzyjmy się niektórym rzeczom, którymi testy osobowości nie są:

1.Osądem na temat tego, kim jesteś

Już samo wspomnienie słowa „test” może przywodzić na myśl bolesne wspomnienia lęku, dni szkolnych i nocnych sesji wkuwania. Ale kwestionariusz testu osobowości nie powinien wywoływać niepokoju.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma złych odpowiedzi; nie otrzymujesz oceny i nie możesz zdać ani oblać. Wyniki nie są oceną tego, kim jesteś jako osoba, ani odzwierciedleniem tego, co jesteś w stanie osiągnąć w swojej karierze i innych dziedzinach życia.

2.Magiczną oceną całościową

Chociaż jest całkiem możliwe, że twój test może doprowadzić cię do dokonania pewnych odkryć na swój temat, nie jest to magiczna formuła, która ujawni każdy aspekt tego kim jesteś i jak radzisz sobie w każdej sytuacji.

Istoty ludzkie są wieloaspektowe i chociaż możemy pragnąć odpowiedzi na temat tego, kim jesteśmy, to nie ma sposobu na uzyskanie ich z testu osobowości.

Większość firm to rozumie i będzie o wiele bardziej zainteresowana twoim doświadczeniem i tym, co przekazujesz w rozmowach kwalifikacyjnych. Test osobowości nigdy nie będzie głównym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu.

Dlaczego pracodawcy korzystają z testów osobowości

Onboarding pracownika jest czasochłonny i kosztowny, dlatego w najlepszym interesie pracodawcy leży dokładne zbadanie potencjalnych kandydatów.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że średnia długość pracy w firmie wynosi około 4 lat, pracodawca musi wiedzieć, że jego nowy pracownik dobrze pasuje i dlatego będzie miał większe szanse na pozostanie w firmie, oszczędzając czas i zasoby, które byłyby potrzebne do ponownego obsadzenia stanowiska.

Naprawdę trudno jest określić, czy ktoś będzie bardzo dobrze pasował poprzez samą rozmowę kwalifikacyjną. Zatem niektórzy pracodawcy uważają, że testy osobowości mogą dać im trochę dodatkowego wglądu, aby podjąć lepszą decyzję o zatrudnieniu.

Tymczasem wielu kandydatów wypacza wyniki, starając się dać "właściwe" odpowiedzi, zamiast odpowiadać szczerze.

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!